Miliony dzieci mają konta na Instagramie. Mało które z nich przeczytało jednak regulamin. Nie ma też świadomości, na co się zgadza.
Ponad połowa Brytyjczyków między 12. a 15. rokiem życia i prawie połowa między 8. a 11. ma konto na Instagramie – tak wynika z danych OfComu. Z innych danych, tym razem pochodzących od brytyjskiego komisarza ds. dzieci, wynika zaś, że prawie żaden z młodych obywateli Zjednoczonego Królestwa nie ma świadomości, na co się zgodził, akceptując regulamin tego serwisu.
„Czy to na pewno konieczne? To jest jakieś sto stron” – powiedział jeden z trzynastolatków poproszony o przeczytanie regulaminu serwisu Instagram. Na ścisłość, to 17 stron i około 5000 słów, ale to wciąż niemało. W efekcie dzieci wrzucają do sieci zdjęcia, nie mając świadomości, co to oznacza. No właśnie – co?
Prawniczka z brytyjskiej firmy Schillings, Jenny Afia, postanowiła streścić cały ten regulamin tak, by był on w pełni zrozumiały dla dzieci i ich rodziców. Jako że temat ten na pewno ma też znacznie w Polsce, postanowiliśmy podzielić się z wami jej dziełem.
Regulamin serwisu Instagram w wersji zrozumiałej:
- Musisz mieć 13 lat lub więcej.
- Nie publikuj niczego, co ukazuje przemoc lub nagość oraz treści mogących budzić przerażenie.
- Nie korzystaj z cudzego konta bez jego zgody ani nie próbuj uzyskać do niego dostępu.
- Nie pozwól nikomu na korzystanie z twojego konta.
- Nikomu nie podawaj swojego hasła.
- Nie nękaj i nie obrażaj nikogo .
- Nie publikuj czyichś prywatnych informacji.
- Nie korzystaj z Instagrama w nielegalnych celach.
- Jeśli chcesz dodać stronę internetową do swojej nazwy, upewnij się, że masz pozwolenie.
- Nie zmieniaj niczego w Instagramie i nie udostępniaj wirusów ani spamu.
- Nie używaj oprogramowania do tworzenia kont lub uzyskiwania dostępu.
- Przestrzegaj zasad dotyczących internetowej społeczności.
- Nie rób niczego, co może wpłynąć na sposób, w jaki inni ludzie korzystają z Instagrama.
- Nie namawiaj nikogo do łamania tych zasad.
Instagram – twoje prawa i nasze prawa
- Masz prawo czuć się bezpiecznie, korzystając z Instagrama.
- Oficjalnie jesteś właścicielem zdjęć i filmów, które publikujesz, ale dajemy sobie prawo do wykorzystywania ich i przechowywania w różnych częściach świata. Inni ludzie mogą nam płacić za dostęp do nich, a my nie będziemy płacić za to tobie.
- Jesteś odpowiedzialny za to co robisz na Instagramie i co na nim publikujesz.
- Zakładamy, że jesteś właścicielem tego co piszesz i publikujesz i że nie łamiesz w ten sposób prawa. Jeśli łamiesz, będziesz musiał za to odpowiedzieć (np. płacąc grzywnę).
- Jesteś odpowiedzialny za to, jakie informacje publikujesz na Instagramie, ale my możemy przechowywać, wykorzystywać i udostępniać twoje dane firmom współpracującym z Instagramem. Dotyczy to imienia i nazwiska, adresu e-mail, miasta, w którym mieszkasz, zdjęć, numeru telefonu, twoich polubień, twojej lokalizacji, twoich znajomych, daty urodzenia i treści prywatnych wiadomości. Nie jesteśmy odpowiedzialni za to, co te firmy zrobią z tymi informacjami. Po skasowaniu przez ciebie konta, zachowamy twoje dane i zdjęcia tak długo, jak będziemy tego potrzebowali do celów biznesowych.
- Nie jesteśmy odpowiedzialni za linki udostępniane przez firmy lub ludzi, których nie kontrolujemy. Nie jesteśmy odpowiedzialni za to, co się stanie, gdy połączysz swoje konto na Instagramie z inną aplikacją lub stroną internetową. Nie jesteśmy odpowiedzialni za koszty transmisji danych. Nie jesteśmy odpowiedzialni za utratę lub kradzież twoich zdjęć z Instagrama.
- Mamy prawo wysyłać ci spersonalizowane reklamy, dobrane na podstawie twoich zainteresowań, które monitorujemy. Mamy prawo zmienić lub wyłączyć Instagram w dowolnym momencie lub zablokować ci dostęp do niego bez podawania przyczyny i ostrzeżenia. Mamy prawo usuwać zdjęcia i wpisy, a ty nie masz prawa do roszczeń z tego tytułu. Mamy prawo zmusić się do zmiany nazwy użytkownika. Mamy prawo do usuwania, edytowania i monitorowania wszystkiego co publikujesz.
- Nie masz prawa kopiować i wklejać logo Instagrama i innych treści, które tworzymy.
- Możesz usunąć swoje konto i jego zawartość nie będzie dostępna publicznie, ale będzie dostępna dla nas.
- Możemy zmienić te reguły, publikując aktualizację.
Źródło: Quartz, Schillings (pełen raport)
Komentarze
6Masz prawo nie korzystać z Instagrama.
Nie tylko polskiego, ale europejskiego też..