Intel Bay-Trail-T: specyfikacja i wydajność procesorów Atom Z3000 dla wydajnych tabletów
Do sieci wyciekły materiały z prezentacji nadchodzącej platformy Intela dla wydajnych tabletów.
Na początku września ma nastąpić premiera procesorów Intel Atom Z3000, które wejdą w skład platformy Bay Trail-T dla wydajniejszych tabletów. Do sieci wyciekły slajdy ze specyfikacją i wydajnością poszczególnych modeli.
Nowa platforma połączy poprzednie generacje Clover Trail (dla urządzeń z systemem Windows) i Clover Trail+ (dla urządzeń z systemem Android), a w jej skład wejdzie sześć procesorów typu SoC – według producenta mogą one się pochwalić nawet 3-krotnie wyższą wydajnością i 5-krotnie niższym pobórem energii elektrycznej. Mocniejsze wersje znajdą zastosowanie w urządzeniach z systemem Windows 8.1 i Android, natomiast słabsze tylko w tych z Androidem.
Poszczególne modele zostaną wyprodukowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym (z zastosowaniem tranzystorów 3D Tri Gate) i zaoferują 2 lub 4 rdzenie Silvermont o taktowaniu sięgającym nawet 2,4 GHz, 1 MB lub 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) oraz 1-kanałowy kontroler pamięci DDR3L-RS 1333 MHz lub 2-kanałowy LPDDR3 1067 MHz.
Ponadto producent zintegruje w nich układ graficzny HD Graphics, który został wyposażony w 4 jednostki wykonawcze o zegarze do 667 MHz i jest zgodny z DirectX 11/OpenGL ES 3.0. Warto również wspomnieć, iż umożliwia on wyświetlanie obrazu na dwóch niezależnych ekranach (o rozdzielczości do 2560x1600 pikseli) i poradzi sobie on ze sprzętowym dekodowaniem materiałów wideo H.264, VC1, MPEG2, MVC, VP8, MPEF-4/H.263 oraz MJPEG.
Na uwagę zasługuje również technologia Burst Technology 2.0, która w sprzyjających warunkach (przy zachowaniu limitu mocy i temperatury) pozwala na przyspieszenie rdzeni procesora i układu graficznego.
Wydajność topowego Atom Z3770 została porównana do swojego poprzednika o oznaczeniu Atom Z2760 „Clover Trail” oraz konkurencyjnych modeli Nvidia Tegra 3 i 4 oraz Qualcomm Snapdragon z serii S4 i 800. Warto jednak zauważyć, iż producent nie podał tutaj dokładnych osiągów, a tylko stosunkowe wartości względem najsłabszego modelu z zestawienia.
Wydajność samego procesora nie jest dużo wyższa w stosunku do konkurencji – względem Snapdragona 800 przewaga wynosi 53 - 60%, natomiast Tegry 4 już tylko 29 – 33%.
Dużo lepiej wygląda sytuacja w ogólnych benchmarkach SYSmark 2012 Lite i TouchXPRT 2013 – w pierwszym nowy Atom oferuje o ponad 2-krotnie wyższą wydajność względem poprzednika (testy na Snapdragonie i Tegrze nie zostały wykonane ze względu na inną architekturę), natomiast w drugim około 3-krotnie wyższą względem Snapdragona S4 i Tegry 3 oraz ponad 2-krotnie względem poprzedniego Atoma.
W benchmarku graficznym 3DMark Ice Storm można mówić o prawie 5-krotnym wzroście wydajności względem poprzedniej generacji Clover Trail, ponad 3-krotnym względem Tegry 3, a także ponad 2-krotnym względem Snapdragona S4.
Premiera platformy Intel Bay Trail-T ma się odbyć 11 września, natomiast na premierę pierwszych urządzeń w nią wyposażonych poczekamy do końca bieżącego roku.
Źródło: WCCFTech
Komentarze
20Ogólnie intel potwierdza, że manipulację danymi i pokazywanie słabego SoC jako najlepszego opanował do perfekcji.
Sami napisali na slajdzie, że ich 4-rdzeniowy Bay Trial jest 2.24x szybszy od Dual Core Z2760. Czyli jak dla mnie wzrost prędkości wynosi 24% w stosunku do poprzedniej generacji, bo liczby rdzeni nie liczę.
SnapDragon 800 produkowany w 20nm w przyszłym roku zamiecie ich pod dywan, a MediaTek zabije ceną.
Windows+ARM na tabletach nie istnieje, RT używają tylko pracownicy Microsoftu