Laptopy

Intel Broadwell: mobilne procesory w 14 nm zadebiutują w drugiej połowie 2014 roku

przeczytasz w 1 min.

Chiński serwis VR-Zone ujawnił plany wydawnicze koncernu Intel, które ujawniają termin premiery pierwszych procesorów z rodziny Broadwell.

Intel Haswell procesor grafika

Niedawno firma Intel oficjalnie potwierdziła, że jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję 14-nanometrowych procesorów Broadwell. Wprawdzie nie ujawniła ona szczegółowych informacji na ten temat, ale w sieci spekulowano o szybszym pojawieniu się wersji mobilnych.

Doniesienia te potwierdzają plany wydawnicze ujawnione przez chiński serwis VR-Zone. Wynika z nich, że w drugiej połowie przyszłego roku zadebiutują tylko standardowe, niskonapięciowe i ultra niskonapięciowe układy z serii Core i7 i Core i5 dla laptopów.

Na słabsze wersje mobilne (Core i3, Pentium i Celeron), a także ich odpowiedniki dla komputerów stacjonarnych najprawdopodobniej poczekamy do 2015 roku. Ujawnione plany wydawnicze jednak jeszcze nie obejmują tego okresu.

Intel Broadwell procesor mobilny plany slajd

Intel Broadwell procesor mobilny plany slajd

Intel Broadwell procesor mobilny plany slajd

Wcześniej, bo już w drugim kwartale przyszłego roku, powinniśmy się spodziewać desktopowych procesorów Core i7, Core i5, Core i3, Pentium i Celeron z odświeżonej serii Haswell (Haswell Refresh) - modele te będą kompatybilne z obecną podstawką LGA 1150.

Intel Haswell Refresh procesor desktopowy plany slajd

Źródło: VR-Zone

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    6
    Procki coraz mocniejsze a karty jakoś niespecjalnie. Taki laptopowy i7, nawet najniższy model łyka wszystko na miękko tylko mainstreamowe karty graficzne to wciąż wąskie gardło.
    • avatar
      Konto usunięte
      4
      Tylko pojawia się wątpliwość, czy Broadwell będzie kompatybilny z obecną podstawką i chipsetami? Intel to podła świnia i w sumie tego mógłbym się po nich spodziewać...
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        Czyli z Die shrink -> New microarchitecture przechodzimy do Die shrink -> New microarchitecture ->Extend New microarchitecture
        • avatar
          Virtus
          1
          Czy coś wiadomo na czym to "Refresh" ma polegać?
          • avatar
            piccardo
            0
            Akurat mobilny nowy procek nie jest mi aż tak potrzebny jak stacjonarny... Intel dał ciała na caluteńkiej linii z tymi niewypałami haswell nie dość że mocą nie poraża czy TDP to jeszcze się bardziej grzeje... Jak ten ich refresch też będzie grzałką to poczekam na lutowane w płytę brodwele może to coś zmieni... Bo jak na razie nie ma sensu wymiany sprzętu a taka potrzeba jest. Intel sam ucina sobie sprzedaż -_-
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Przynajmniej będzie się to mniej grzało.


              http://gallardoq.blogspot.com/?m=0

              • avatar
                Konto usunięte
                -2
                W sumie bardzo dobra polityka. Mobilny high-end najszybciej się rozwiją i najbardziej korzysta z nowych procesów. Np. mobilne SB jest przeciętniackie, a Ivy już trzyma fason i daje ok. 20% poprawy wydajności względem równorzędnego modelu SB. Podobnie było z ewolucja meroma 65nm do penryna 45nm. Arrandale nie komentuje, bo to większy niewypał od P4.

                High-endowy mobilny Broadwell powinien byc bardzo ciekawy.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -2
                  @barwniak
                  To się już niedługo spełni najlepszym przykładem jest Ubuntu Edge
                  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EtNhlVn3ETQ
                  http://www.ubuntu.com/
                  • avatar
                    jkbrenna
                    0
                    Zostawili miejsce dla AMD , nie pchajac sie z i3 i innymi Celeronami itd...aby to tylko AMD wykorzystal, bo za dwa lata juz za pozno bedzie...

                    Bardzo bym byl ciekawy ( nie znajac mikogo kto w Intelu pracuje) jak Intel swoje CPU selecjionuje i jak sie konstrukcyjnie ich poszczegolne modele i3,i5,i7 miedzy soba roznia...powierzchnia chipu, koszty produkcji, selekcja itp. Sposob produkcji i selelkcji AMD to juz dos dobrze znam, bo ma tam czlonka rodziny ,ktory w Dresden pracuje...
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Kto wie kiedy pojawią się intelowskie tanie chipy i3, Celeron i Pentium na podstawkę 1150? Musze kompa zmienić i postawić system na SSD ale kasa jest jedna albo procek albo dysk... Wolę więc najpierw postawić system na nowym dysku a za jakiś czas dołożyć do CPU. Przesiadka z E5200 na cokolwiek nowego byłaby skokiem wydajnościowym.
                      • avatar
                        mjwhite
                        0
                        rzekomo na początku września

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login