Nowa platforma będzie stanowić konkurencję dla AMD APU Beema i Mullins.
Kilka miesięcy temu zadebiutowała platforma Intel Bay Trail w wersji dla komputerów stacjonarnych (-D), laptopów (-M) oraz tabletów (-T). W przyszłym roku producent planuje wydać jej udoskonaloną wersję, która będzie konkurować z zapowiedzianymi modelami AMD APU Beema i APU Mullins.
Nowa platforma ma nosić nazwę kodową Cherry Trail (-T w wersji dla tabletów), a w jej skład wejdą układy SoC z serii Atom, Celeron i Pentium wytwarzane w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Topowe modele nadal będą wyposażone w 4 rdzenie i 4 wątki, ale ich taktowanie wzrośnie do 2,7 GHz. Ponadto producent zintegruje w nich szybszy kontroler pamięci LPDDR3/DDR3L-RS-1600 o przepustowości 25,6 GB/s.
Na uwagę zasługuje również zintegrowany układ graficzny 8. generacji, który będzie obsługiwał najnowsze API (DirectX 11.1, OpenGL 4.2,OpenCL 1.2 oraz OpenGL ES 3.0) oraz wyjścia HDMI v1.4b, eDP v1.4 i DisplayPort 1.2 – dwa ostatnie mają pozwalać na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K x 2K.
Z kolei na jesień 2015 roku powinniśmy się spodziewać platformy Willow Trail – nadal wykorzystującej procesory wytwarzane w 14-nanometrowej litografii, ale oferującej już obsługę pamięci DDR4. Widać zatem, że szykuje się walka w segmencie mobilnym ;)
Źródło: VR-Zone
Komentarze
19Dodatkowo daleko do uzysku produkcyjnego.
Druga sprawa to konkurencja, która rusza z 20nm (GF/TSMC), a procesy 16/14nm uruchomi w ciągu kolejnych 3-4 kwartałów.
Dlatego Intel nie ma szans, żeby wygrać z Qualcommem, Mediatekiem czy Samsungiem, bo przewaga w benchmarkach do dnia dzisiejszego nie została potwierdzona żadnym testem, który uwzględnia zużycie prądu.
Do tego brak LTE w układzie to kolejne straty prądowe.
1. Robiac uklady w tech. 14 nm, w stosunku do 22 nm,dwuktrotnie sie powierzchnie oszczedza, co przy SoC bardzo wazne jest..
2. Mozna na tej samej powierzchni, wiecej funcji wbudowac i tym samym ilosc polaczen na zewnatrz ograniczyc, moze nastepnym krokiem ,bedzie wbudowanie 4 Gb RAM-u, i tym samym koszty montazu calego ukladu ograniczyc...
3. Granica szerokosci sciezek , ktora okolo 8 nm jest, juz jest tak blisko, ze moze skok z 14 na 8,juz sie nie oplaci, i beda mogli sie skupic, na poprawieniu osiagniec samego SoC-u
4. Niestety AMD nie majac wlasnych Fab, nie potrafi tak swoj SoC zaprojektowac, aby wydajnosc produkcyjna conajmniej 60 % byla..
5, A co do polityki Intela, od 10 lat zadnego powaznego bledu juz nie zrobili( choc w latach po x64, pewne niebardzo czyste metody sprzedawcze uzywali, i uwazam ,ze za to za niska kare zaplacili, ale jaka kare musialby MSFT, za swoje metody zaplacic? )
pytanie, jak mozna na tym zakichanym Windows 7 Starter, mouse dla mankuta ustawic,( na Ubuntu wszystko, tak bardzo latwe jest)...