Procesor Intel Core i7 3770K podkręcony na ASUS ROG - nowe rekordy dzięki ciekłemu helowi
Spotkanie najlepszych overclockerów
ASUS ROG zorganizował imprezę ekstremalnego podkręcania, gdzie najlepsi overclockerzy z całego świata pobili rekordy wydajności na procesorze Intel Core i7 3770K.
Pamiętacie imprezę ASUS ROG Absolute Zero Extreme OC, gdzie czołowi overclockerzy z całego świata ustanowili rekordy wydajności w benchmarkach SuperPi, PiFast i 3DMark 2011? Od tego czasu część wyników została pobita, ale producent postanowił nie zostawać w tyle i zorganizował nową imprezę podkręcania. Tym razem spotkały się na niej legendy światowej sceny overclockingu: Andre Yang, TeamRU, Smoke, 12, Hazzan oraz Shamino.
Organizator zapewnił platformę testową składającą się z następujących podzespołów:
- procesor Intel Core i7 3770K
- płyta główna ASUS Maximus V Extreme
- pamięć G.Skill 2x 2 GB DDR3
- dysk SSD Kingston HyperX
- zasilacz Antec High Current Pro 1200 W
Do schłodzenia procesora wykorzystano ciekły hel, który umożliwia osiągnięcie jeszcze niższych temperatur niż w przypadku popularniejszego ciekłego azotu.
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku
Na początek drużyna overclockerów zwiększyła taktowanie procesora ze standardowych 3500 MHz do 7184 MHz – o 48 MHz wyżej niż wynosił dotychczasowy rekord NickShiha na płycie ASRock Z77 OC Formula. Warto jednak wspomnieć, iż wynik ten wymagał zwiększenia napięcia zasilającego do 1,976 V oraz wyłączenia technologii Hyper Threading i trzech z czterech rdzeni.
Następnie pobito rekordy wydajności w benchmarkach SuperPi 1M i 32M. W pierwszym z nich zwiększono zegar procesora do 7043 MHz i uzyskano czas 5,094 sekundy – o 0,031 sekundy niższy niż w przypadku rekordu overclockerów slamms i Smoke. W drugim taktowanie procesora podniesiono do 6947 MHz i osiągnięto czas 4 minut i 43 sekund. Wynik ten jest o 1,609 sekundy lepszy od poprzedniego rekordu overclockerów slamms i Smoke.
Na koniec „podkręcacze” spróbowali swoich sił w aplikacji PiFast. Po przetaktowaniu procesora do 7017 MHz osiągnięto czas 10,16 sekund, a więc o 0,1 sekundy niższy niż w przypadku niedawno ustanowionego rekordu Johna Lama.
Źródło: ASUS ROG, inf. prasowa
Komentarze
52Najlepiej, żeby Intel wprowadził switch, żeby mozna było wyłączać zduplikowane elementy procka (np. ALU) część cache itp. i efektywnie puścić ćwierć rdzenia na 10GHz ;-) I nie zadawać pytań typu "po co?".
O ile ekstremalne OC na wściekłym azocie procków bez wyłączonych rdzeni coś jeszcze może mówić o potencjale OC w domowym zaciszu, to takie zabawy jakimś pseudo-Celeronem są już tylko zabawami.
Dokładnie,masz racje intel pokazał,kiepskim jak wygląda prawdziwy procesor :)