Core i7-7700K ma problemy z przegrzewaniem - Intel radzi żeby nie podkręcać
Intel nie zaleca podkręcania odblokowanego procesora? Wbrew pozorom jest to jakieś usprawiedliwienie, ale decydujące zdanie będą mieli klienci.
Intel Core i7-7700K to jeden z ulubionych procesorów entuzjastów – oferuje bardzo dobrą wydajność, a w razie potrzeby można go dodatkowo podkręcić. Tak przynajmniej wygląda teoria, ale w praktyce nie jest już tak kolorowo, bo niedawno wyszły na jaw problemy z przegrzewaniem się układu.
Początkowo problem został opisany przez kilku użytkowników na oficjalnym forum producenta. Nawet podczas mniej wymagających zadań, typu otwieranie okien przeglądarki, procesor zwiększa swoje taktowania, a to przekłada się na skokowe wzrosty temperatur – te sięgają 90 stopni Celsjusza i to nawet przy zastosowaniu wydajniejszych chłodzeń. Co ciekawe, problem przegrzewania dotyczy nie tylko modelu Core i7-7700K, ale też Core i7-7700 (czyli wersji z zablokowanym mnożnikiem)
Nie da się ukryć, że tak wysokie temperatury są już dosyć niepokojącym sygnałem – nie tylko z uwagi, że zmniejszają kulturę pracy komputera, ale też mogą niekorzystnie wpłynąć na jego awaryjność (maksymalna dopuszczalna temperatura pracy dla układów wynosi 100 stopni). Sprawą zainteresowali się redaktorzy z serwisu TechSpot, którzy postanowili dopytać producenta o problemy.
Okazuje się, że takie skoki temperatur są typowe dla procesorów, a sam producent nie zaleca zmiany parametrów pracy (np. podnoszenia taktowania lub napięć). Jeżeli zaś chodzi o generowany hałas, użytkownicy powinni skorzystać z opcji dostosowania prędkości obrotowej wentylatorów.
Trzeba przyznać, że odpowiedź producenta jest dosyć zaskakująca, bo Core i7-7700K z założenia jest procesorem przeznaczonym właśnie do podkręcania (przez co też więcej kosztuje). Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, bo tak naprawdę producent nie daje żadnej gwarancji, że układ z odblokowanym mnożnikiem uda się podkręcić do jakiejkolwiek wartości, a to niejako daje mu usprawiedliwienie. Pytanie tylko czy klienci nie poczują się oszukani i nie zdecydują się na przejście do konkurencji.
Źródło: Intel Forum, TechSpot
Komentarze
54- Intel
żal im 2 dolary na lutowanie ..
. i w zamian za to dostajemy gluta
tzw. niskiej jakości pastę termo przewodząca za 40 groszy.
Słaby glut i wysokie temperatury to jedno. Skoki temperatur to drugie.
jak z 1600 pojemności wydusić 200 KM seryjnie :D
kupią?
kupią
grzeje się,padnie?
dostanie nowy
reszta będzie jeździć :P
Najpierw zmiany temperatury ładnie pokrywają się z ze zmianami obciążenia.
A potem po wzroście obciążenia do 100% temperatura zaczyna podążać kształtem sinusoidy i to jeszcze z 10'C chwilowymi pikami.
Wygląda to bardziej na problem płyty głównej/zasilacza z trzymaniem napięć/częstotliwości procesora.
Temperatura powinna ustabilizować się na jakimś poziomie ale na pewno nie tworzyć takiej mozaiki, na 99% nie jest to wina procesora.
https://youtu.be/Jp3Wz60eJQA
pozdro
Dla nie dowiarkow moglbym zamiescic wyniki testow, video czy cokolwiek... Przyznaje, mam Corsair H115i do chlodznia, ale uwazam to za podstawe skoro sie kupuje najwysze modele z mysla o podkrecaniu to przeciez nie na wiatraczku z BOXa.
Czy nie bylo by prosciej podejsc do tego w ten sposob, zamiast od razu odradzac, hejtowac i siac poploch -zrazajac ludzi do -wg mnie bardzo dobrych procesorow?...
Pozdrawiam!
Aż tu heca gram w grę XD bf1 i ugotowałem płytę główną MSI M5 i grafika zaczęła mi skwierczeć. Nie mogłem wiele razy uruchomić PC. Po schłodzeniu odpalał się i płyta startowała. Oczywiście ustawienia BIOS na nowo.
Pomogło mocniejsze dokręcenie chłodzenia do procesora.
Teraz nie wiem czy wysłać na gwarancje Płyty i Grafy :/// sprzęt 4 miechy ma.
Zmiana napięcia polecam gdy chce się poczekać ze zmianą pasty na lut.