W przyszłym roku powinny się pojawić 2,5" modele o pojemności sięgającej nawet 1600 GB - ich obudowa będzie także pełnić rolę radiatora.
Na rynku można znaleźć coraz pojemniejsze dyski SSD, które wymagają zastosowania liczniejszych kości pamięci NAND i w efekcie pobierają więcej mocy oraz generują więcej ciepła. Problemy te dotyczą również nadchodzących nośników firmy Intel, co wymusiło na producencie zmodyfikowanie ich budowy.
Mowa tutaj 2,5-calowych o modelach z serii Fultondale i Pleasantdale, które zaoferują pojemność 800 GB oraz 1600 GB i znajdą zastosowanie w centrach danych. Dyski zostaną wyposażone w dwie płytki drukowane (na jednej z nich znajdzie się kontroler, natomiast na drugiej wszystkie kości pamięci), a ich pobór mocy będzie wynosił około 25 W – dla porównania, większość tradycyjnych nośników półprzewodnikowych nie pobiera więcej niż 3-4 W.
Dwie płytki drukowane oraz spory pobór energii elektrycznej będą wymagały zastosowania odpowiedniej obudowy. Producent planuje tutaj nieco wyższą, metalową konstrukcję, której dolna ścianka będzie mogła również pełnić rolę radiatora odprowadzającego ciepło.
Premiera modeli Intel Fultondale i Pleasantdale została zaplanowana na koniec przyszłego roku, a ich publicznej prezentacji powinniśmy się spodziewać na wrześniowych targach IDF 2014.
Źródło: VR-Zone
Komentarze
14ale tak jak napisali do centrow danych;p
1. Technologie półprzewodnikowe wymagają jeszcze sporo badań, aby trwałość i niezawodność danych były porównywalne do klasycznego HDD.
2. Dyski SSD mogłyby wyprzeć HDD, również pojemnością, w ciągu najbliższych 2-3 lat, gdyby tylko producenci zdecydowali się szybciej wprowadzać nowości i obniżać ceny na aktualne konstrukcje.
Prognozuję jednak, że dyski SSD będą lepsze jakościowo ale ich pułap cenowy spadnie względnie mało. Producenci komputerów i tak będą je stosować w droższych konstrukcjach więc i tak będzie się sprzedawało znacznie więcej dysków magnetyczny niż półprzewodnikowych.