Intel i TSMC współpracują nad platformą technologiczną System on a Chip
Dwie potężne firmy Intel oraz TSMC, ogłosiły podpisanie Memorandum of Understanding (porozumienie), zgodnie z którym podejmą współpracę w zakresie platformy technologicznej, infrastruktury, własności intelektualnych oraz rozwiązań typu System-on-Chip (SoC).
Zgodnie z umową, Intel przeniesie do platformy technologicznej TSMC rdzenie procesorów Atom, w tym procesy, własność intelektualną, biblioteki i procesy projektowe. Współpraca ma zwiększyć dostępność rozwiązań SoC Intela bazujących na procesorach Atom. Będzie to możliwe dzięki poszerzeniu gamy zastosowań w efekcie integracji z rozbudowaną infrastrukturą rozwiązań TSMC.
Fabryka TSMC
Ogłoszone porozumienie jest ważnym krokiem w długoterminowej, strategicznej współpracy między Intelem a TSMC. Intel zamierza znacznie zwiększyć potencjał rynkowy rozwiązań Intel Atom SoC i przyspieszyć wdrożenie tej architektury dzięki dostępności wielu różnych rozwiązań SoC. Z drugiej strony, TSMC rozszerza swoją platformę technologiczną, obejmując nią segmenty rynku wykorzystujące architekturę Intela.
„Sądzimy, że te działania ułatwią klientom, dysponującym specjalistyczną wiedzą z zakresu projektowania, wykorzystanie zalet architektury Intela (IA) w sposób umożliwiający dopasowanie wdrożenia dokładnie do ich potrzeb” – powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel. „Połączenie bardzo atrakcyjnych zalet procesora Atom z doświadczeniem i technologią TSMC to kolejny krok w naszej wieloletniej, strategicznej współpracy.”
„TSMC bardzo sobie ceni strategiczne relacje z firmą Intel. Porozumienie zbliża do siebie architekturę Intela i platformę technologiczną TSMC. Sądzimy, że efektem tej współpracy będzie szybsza popularyzacja systemów SoC zbudowanych na bazie procesora Atom, a także rozwój całej branży półprzewodnikowej” – powiedział dr Rick Tsai, prezes i dyrektor generalny TSMC. „Dzięki zawartemu właśnie porozumieniu nasza platforma technologiczna wykroczy poza obecną współpracę obydwu firm i będzie przystosowana do obsługi także przyszłych, produktów Intela z linii x86 typu „embedded”.”
Procesor Intel Atom składa się z 47 milionów tranzystorów i jest najmniejszym układem Intela. Produkty powstałe w wyniki zawartej umowy mogą znaleźć zastosowanie w segmencie rozwiązań z procesorami, takich jak mobilne urządzenia internetowe (MID), smartfony, netbooki, nettopy oraz konsumenckie urządzenia elektroniczne. Procesor zaprojektowano w taki sposób, aby pozwalał w pełni korzystać z Internetu i rozwiązań komputerowych za pomocą nowej klasy przyjaznych dla użytkowników urządzeń.
Źródło: informacja prasowa
Komentarze
3