Druga generacja platformy Intel IoT przyspiesza wprowadzanie na rynek rozwiązań z obszaru Internetu rzeczy i zwiększa ich skalowalność.
Intel zaprezentował nową architekturę referencyjną platformy Intel IoT Platform, a także przeznaczony dla niej sprzęt oraz oprogramowanie. Premiera nowych produktów jest elementem działań mających na celu stworzenie jednej z najbardziej wszechstronnych ofert w obszarze IOT (internetu rzeczy).
W skład platformy wchodzą dwie architektury referencyjne oraz cała gama produktów firmy Intel i jej partnerów, które pozwalają wykorzystać możliwości koncepcji IoT. Wśród nowych produktów są procesory Intel Quark do urządzeń IoT, proste bezpłatne systemy operacyjne firmy Wind River wraz z obszernym pakietem oprogramowania do przetwarzania w chmurze oraz mechanizmy analityczne. Wszystkie te elementy zostały zaprojektowane z myślą o budowaniu inteligentnych, zintegrowanych rozwiązań obejmujących urządzenia i chmurę.
Nowa architektura referencyjna platformy Intel IoT Platform do obsługi inteligentnych urządzeń podłączonych do sieci przede wszystkim ma umożliwić partnerom Intela opracowywanie i integrowanie bezpiecznych, inteligentnych przedmiotów codziennego użytku. W ramach platformy dostępne są rozwiązania wzorcowe, które przyspieszają wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów. Upraszczają one projektowanie i pozwalają jednoznacznie określić, w jaki sposób inteligentne urządzenia mają bezpiecznie łączyć się z chmurą oraz udostępniać w niej poufne dane. Rozwiązania IoT oparte na nowej platformie Intel IoT Platform zapowiedziała jako pierwsza firma SAP, która stworzy kompleksowe systemy IoT klasy korporacyjnej z wykorzystaniem platformy Intela oraz własnej platformy przetwarzania w chmurze - SAP HANA Cloud Platform.
Porównanie wielkości procesorów - od lewej: Xeon, Core, Atom i Quark
Nowe procesory Intel Quark do urządzeń IoT umożliwiają tworzenie inteligentnych, a przy tym energooszczędnych produktów. Układ SoC Intel Quark SE oraz mikrokontrolery Intel Quark D1000 i D2000 zapewniają stosunkowo dużą moc obliczeniową przy bardzo niewielkim zużyciu energii. Z uwagi na rozszerzony zakres temperatur roboczych (umożliwiający pracę w trudnych warunkach) oraz dużą trwałość i niezawodność, nowe produkty idealnie nadają się do stosowania w urządzeniach IoT.
Układ SoC Intel Quark SE do urządzeń IoT jest wyposażony we wbudowany koncentrator czujników oraz mechanizm dopasowywania wzorców, dzięki którym można analizować w czasie rzeczywistym złożone dane pochodzące z czujników umieszczonych na brzegach infrastruktury IoT. Mikrokontroler Intel Quark D1000 jest już dostępny, a model D2000 trafi do sprzedaży do końca bieżącego roku. Układ SoC Intel Quark SE do urządzeń IoT będzie dostępny w pierwszej połowie 2016 r.
Nowe rozwiązania już są wykorzystywane przez liderów branży, bowiem Firma Yanzi (specjalizująca się w projektowaniu inteligentnych budynków) tworzy na bazie układu SoC Intel Quark rozwiązania Yanzi Plug i Yanzi Motion – pozwalają one gromadzić pełny zakres danych dotyczących eksploatacji budynku biurowego — od wykorzystania przestrzeni po sposób użytkowania oświetlenia. Yanzi Plug to czujnik monitorujący, który umożliwia optymalizowanie zużycia energii w inteligentnych budynkach na podstawie wykorzystania przestrzeni i wykonywanie konserwacji prewencyjnej, zapewnia także dostęp do danych analitycznych na brzegach systemu i w urządzeniach. Oferowane rozwiązanie pozwala obniżyć koszty eksploatacji i całkowite koszty posiadania systemów IoT w inteligentnych budynkach.
Z kolei firma Honeywell zaprezentowała prototyp rozwiązania sieciowego dla pracowników, w którym wykorzystano technologię Intel Quark. Urządzenie ubieralne klasy przemysłowej monitoruje warunki pracy osób wykonujących zadania o znaczeniu krytycznym, takich jak pracownicy służb ratowniczych, robotnicy w zakładach przemysłowych czy strażacy. W ramach projektu wykazano, że integracja danych uzyskiwanych od wielu pracowników pozwala przewidzieć niebezpieczne zdarzenia i zapobiec ewentualnym wypadkom lub awariom urządzeń, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu poszczególnych osób i spowodować kosztowne przestoje.
Nowa oferta Wind River powstała z myślą makersach (hobbystach wykorzystujących nowoczesne technologie do konstruowania inteligentnych urządzeń) i producentach sprzętu. Oferowane rozwiązania upraszczają i przyspieszają opracowywanie urządzeń IoT i związanych z nimi aplikacji — dzięki nim pracę nad aplikacjami można rozpocząć w 10 minut. W skład oferty — będącej newralgicznym elementem Intel IoT Platform — wchodzą bezpłatne, połączone z chmurą systemy operacyjne zgodne z wieloma architekturami (Wind River Rocket i Wind River Pulsar Linux), a także obszerny pakiet produktów typu SaaS (oprogramowanie jako usługa).
Kompleksowe rozwiązanie obejmujące urządzenia i chmurę umożliwia producentom i makersom pełne wykorzystanie potencjału IoT, a także otwiera przed klientami drogę do komercjalizacji rozwiązań — od prób doświadczalnych, przez prace rozwojowe, po pełne wdrożenia w warunkach rynkowych. Dzięki najnowszym produktom Wind River umacnia swoją pozycję w sektorze przetwarzania w chmurze i wchodzi na rynek systemów operacyjnych do mikrokontrolerów.
Pełne wykorzystanie potencjału Internetu rzeczy wymaga wnikliwej analizy ogromnych ilości danych generowanych przez inteligentne urządzenia podłączone do sieci. Dlatego kluczowym składnikiem nowej platformy Intel IoT Platform jest rozwiązanie o nazwie Trusted Analytics Platform (TAP), które pozwala wykorzystać w praktyce dostępne dane i może działać jako integralna część kompleksowego systemu IoT. Platforma TAP — zaprojektowana z myślą o programistach i analitykach danych — znakomicie sprawdza się w wielu branżach, takich jak opieka zdrowotna, handel detaliczny czy przemysł. Platforma ta jest zintegrowana z architekturą referencyjną platformy Intel IoT Platform w obszarach zarządzania danymi, abstrakcji protokołów, dystrybucji obciążenia i wykonywania obliczeń.
Dzięki platformie TAP firma Levi Strauss & Co. analizuje stany magazynowe w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a gromadzone w ten sposób dokładniejsze dane przyczyniają się do podniesienia poziomu obsługi klientów w sklepach. Z kolei firma Honeywell korzysta z platformy TAP do sprawniejszego podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w ramach rozwiązania sieciowego, które zwiększa bezpieczeństwo pracowników zakładów przemysłowych.
Źródło: Intel
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!