Laptopy

Intel krytykuje platformę NVIDIA ION

przeczytasz w 1 min.

Intel upublicznił dokument, w którym przedstawia swój punkt widzenia na temat wad platformy NVIDIA ION.

Jednym z przedstawionych w nim zarzutów jest to, iż produkt „zielonych” nie jest nowym chipsetem, lecz odmianą  rodziny MCP79/MCP7A. Z drugiej strony, warto pamiętać o tym, że Intel proponuje do procesorów Atom chipset 945GSE, który ma już niemal 4 lata.

Platforma nVidia Ion

Intel zauważa również, że ION jest mniej energooszczędny od jego własnej platformy i więcej kosztuje. „Niebiescy” nie informują przy tym, że ION jest w stanie sprzętowo dekodować filmy w pełnej rozdzielczości HD 1080P, natomiast Intel i jego najnowszy chipset GN40 – co najwyżej 720p.

„Niebiescy” argumentują też, że nowe netbooki zawierające procesory ze zintegrowanymi kośćmi graficznymi mają pojawić się już w czwartym kwartale 2009 roku, więc ION stanie się przestarzały zanim zdąży w ogóle zagrzać miejsce na rynku. Jednak nowy Atom z wbudowanym IGP o nazwie kodowej Pineview, nie będzie miał tak wydajnej i rozbudowanej grafiki, jak ION.

Intel wyraźnie obawia się platformy „zielonych”, jako że przynajmniej do końca roku nie będą mieli w ofercie równie wydajnego rozwiązania, co NVIDIA.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    to jest śmieszne Intel jest po prostu bezczelny
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      intel pozwal nvidie w sprawie naruszenia porozumienia zawartego 4 lata temu, na mocy ktorego doszlo do wspolpracy miedzy nvidia i intelem przy produkcji plyt glownych i wymienie pewnych technologii i patentow.

      Polecam przeczytac notke prasowa na stronie nvidii dotyczaca tej sprawy :) http://www.nvidia.pl/object/io_1235022132096.html

      Tak czy siak - intel czuje ze platforma ION to jest dla nich MEGA problem i jak sie rozkreci, ich drozsze i gorsze chipsety stana sie bezuzyteczne :)

      Ciekawe jak sie temat dalej rozwinie...
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jeśli porównać ION do chipsetu Poulsbo, to wychodzi na to, że Intel ma trochę racji. Poulsbo sprzętowo dekoduje obraz HD 720p, a także 1080i (niestety 1080p już nie, chyba że zaszły jakieś zmiany w specyfikacji takie, jak choćby niezauważana przez "nikogo" obsługa do 2GB RAM-u), ma też wyjśie HDMI - dobry przykłed to Dell Mini 10.
        Prawdą jest natomiast, że o grach, obróce wideo, kompresji, symulacji fizyki (wszędzie tam gdzie można wykorzystać CUDA) o rozwiązaniu Intela możemy zapomnieć. Jednakże pobór energi jest dużo mniejszy niż w 945GSE, a ION przy Poulsbo to wręcz "kolos prądożerności", co znacznie dało by się odczuć (na baterii) np. po obejrzeniu jakiegoś przydługiego filmu w jakości HD...
        O odprowadzeniu ciepła nie wspominam (większe TDP = większa temperatura), a cena to także zapominany przez wielu czynnik.
        Jeśli chcesz mieć netbooka do DŁUGIEJ pracy mobilnej i oglądania filmów - dobry wybór to Intel Poulsbo. Jeśli chcesz przez 1, max 2 godziny pograć na netbooku (narazie tylko notebooki mają układy NVIDII, a nettopy ION-a) i wyczyniać inne różne CUDA - wyborem może będzie ION (jeśli się NVIDIA z Intelem dogada). Jednak w tym ferworze nie zapominajmy, do czego tak naprawdę netbook został stworzony (jak sama nazwa wskazuje...).
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          pff niech nię intel w dupe ugryzie, za bardzo pewnie czują się na rynku i myślą że mogą dyktować innym producentom co mają robić
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Na miejscu Nvidi bym się odczepił on Intela (oczywiście po zrobieniu nowej platformy która by zabiła Intela na amen) i dołączył się do amd Intel by był głeboko w ..........
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Taaa.... a Adidas polaczy sie z Nike i Philips z Sony
              • avatar
                Otheim
                0
                i karty z obsługa Havok+Cuda+PhysX. Nieżle ;)
                • avatar
                  Dzban
                  0
                  Ten chipset Nvidii się całkiem udał chociaż teraz jak intel wydał swój ulepszony chipset to już tak nie błyszczy. Nvidia powinna zminiaturyzować ten chipset do 55nm lub 40nm i byłoby super. Albo zrobili by coś mocniejszego przy takim samym TDP w nowszym wymiarze.
                  • avatar
                    jeomax.co.uk
                    0
                    Brak szacunku do klienta. Przeciez to klient wybierze sprzet, ktory mu pasuje.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Oni są bezczelni - mają słabszy sprzęt od nVidii i mniejsze doświadczenie w tym fachu i krytykują ich mówiąc że to ich sprzęt jest lepszy co jest nieprawdą. Ja osobiście nigdy nie miałem i nie zamierzam mieć ich sprzętu. Pozostaje czekać aż ludzie zauważą co intel wyrabia, chociaż już zaczynają mieć ich na oku {mówię o jednej z afer którą wywołali}.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        EEEE, nie zapominajmy, że ION wykorzystuje dwurdzeniowego atoma, który pobiera dwa razy więcej prądu od N270 spotykanego w obecnych netbookach...
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Przecież pisze, że intel się obawia i dlatego głupoty gada ;)
                          Ale jak zrobią coś lepszego to co innego. Atom z serii Z500 zapowiada się już nieźle, nawet VT już do niego dodają.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            intel boi się że straci rynek netbooków :P, heh

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login