Procesory

Intel (ponownie) liderem branży układów scalonych

przeczytasz w 1 min.

Świetny wynik Intela to poniekąd zasługa kryzysu branży pamięci DRAM i NAND - główny konkurent stracił tutaj 1/3 dochodów względem ubiegłego roku.

Firma Intel wraca na stanowisko lidera produkcji układów scalonych. Tym samym wyprzedziła ona koncern Samsung, któremy odnotował znaczący spadek dochodów z rynku pamięci DRAM i NAND.

Najnowsze statystyki opublikowała firma IC Insights, zajmująca się badaniami rynku półprzewodników. Raport obejmuje 15 producentów układów scalonych, którzy w minionym kwartale uzyskali największe dochody ze sprzedaży układów scalonych (wśród nich są zarówno producenci układów, jak i odbiorcy bez swoich fabów produkcyjnych).

IC Insights - raport największych producentów układów scalonych

Na pierwszym miejscu znalazła się firma Intel, która uzyskała prawie 15,8 mld dolarów dochodów - podobnie do zeszłego roku. Zaraz za nim uplasował się Samsung z wynikiem prawie 12,9 mld dolarów (o 1/3 niższym względem początku ubiegłego roku) i TSMC z wynikiem prawie 7,1 mld dolarów. Za podium kolejne dwie firmy zajmujące się produkcją pamięci - SK Hynix i Micron.

Czy wynik powinien nas dziwić? I tak i nie. Z jednej strony firma Intel miała poważne problemy z wdrożeniem nowego procesu produkcyjnego i zapewnieniem odpowiedniej podaży procesorów. Z drugiej strony Samsung skupia się na rynku pamięci DRAM i NAND, gdzie od pewnego czasu obserwujemy pogorszenie koniunktury, nadpodaż układów, spadki cen i w efekcie spadki dochodów. Pozostali „gracze” osiągają dużo niższe wyniki (mimo wszystko warto zwrócić uwagę na dobre wyniki firm HiSilicon i Sony, które pojawiły się w najlepszej 15-stce).

Źródło: ComputerBase

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    rahl_r
    3
    Paweł - tytuł do poprawki.
    w tytule:
    Intel (ponownie) największym "producentem" układów scalonych
    a opis tabelki:
    Najwięksi "sprzedawcy" układów scalonych.

    Nie zwróciłbym uwagi, gdyby nie wysokie pozycje Qualcomma, Broadcomma i Nvidii, którzy nie produkują żadnych chipów, tylko je projektują i sprzedają.
    • avatar
      knypsio123
      2
      Nie chodzi czasami o przychody, a nie opisywane w tekście dochody? Między przychodem a dochodem jest bardzo duża różnica, a w takich firmach wręcz ogromna.
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        I właśnie dzięki zakłamanemu intelowi 80% światowego sektora x86 siedzi na dziurawych jak ser szwajcarski procesorach.
        Takiej fuszerki w tak kolosalnej skali to nowożytna historia nie pamięta.
        • avatar
          DragonRed
          1
          Jeżeli użytkownicy piszą co innego jak myślą to rozumiem niektóre powyższe komentarze bo w przeciwnym razie nie mamy tutaj do czynienia z osobą myślącą obszarowo a nie tylko w pobliżu.
          Te dane pokazują także co dla Samsunga jest ważniejsze.Intel czerpie swoje zyski w większości z używania litografii 14nm a największy przedstawiciel Korei Południowej inwestuje ogromne sumy w rozwój.
          Tu widzimy także coś co może przekraczać rozumowanie pewnych osób.
          Samsung obniżył zyski o 34% porzucając zlecenia produkcji w najnowszej litografii 7nm przez co TSMC przejęło wszystko.
          Doskonale widać do czego dąży ta firma i oni w tej chwili za swój cel wybrali produkcję w pierwszej generacji litografii ale przełomowej w swojej istocie.
          Ból Intela jest taki , że ich 14nm jeszcze może się wykazywać tam gdzie jest przydatne bo jak wiemy na rynku High Perfomance nie mamy jeszcze procesorów w 7nm od TSMC.
          Jeżeli Intel sypie gratisami z powodu problemów z -backdoorami- i nie chodzi tylko o procesory ale chipsety Puma w modemach i modemo - routerach a daleko za nimi dotrzymuje im kroku takie CISCO to patrząc na politykę kraju , z którego pochodzą ewidentnie zostały one zaszyte tam dlatego by mieć oręż do wszelkich nacisków.
          Ten jeden artykuł mówi wiele - https://whatnext.pl/niemcy-to-sprzet-usa-ma-backdoory-nie-huawei/
          Teraz to póki co wygląda ładnie ale pytaniem jest czy to Chińczycy nie chcą korzystać z rozwiązań Intela , że dostali odgórny zakaz by zakamuflować rzeczywistość czy jednak Chiny nie chcą być szpiegowani przez jego -backdoor-.
          Korea Południowa też będzie się wyłamywać z tego schematu bo mimo , że jest przyjacielem USA nie będą wiecznie grać trochę pod ich dyktando.
          Każdy z tych dwóch krajów będzie miał niedługo własne systemy operacyjny i korzystać z własnych rozwiązań od CPU po GPU , FPGU ,NPU itd.
          Potem się dziwić , że Niemy / Szwecja / Holandia zamówiły nowe superkomputery oparte na Epyc 2 już w tamtym roku bo także mają dość wiecznego szpiegowania ze strony Intela , który prezentuje swoje państwo w pełnej okazałości.
          • avatar
            Warmonger
            -3
            Tylko Intel i Intel... Czekam na dzień, kiedy w rankingu pozycję lidera obejmie niespodziewanie polska, niewielka firma rodzinna z Grudziądza.
            Jak sądzicie, jakie są szanse :?
            • avatar
              kitamo
              -3
              A jak pisałem jeszcze miesiąc czy dwa miesiace temu dlaczego intel ma problem z wprowadzeniem 10nm i niewystarczającą produkcją układów to ludzie dalej uparcie twierdzili ze intel zaraz znajdzie sie ponizej AMD i moze pakować walizki.
              Wystarczyło kilka lukreatywnych deali z duzymi graczami i po kilku miesiącach jest sięw topce sprzedaży.
              Tak wlasnie działą rynek a nie marzeniami kowalskich którzy by chcieli tanio szybko i najlepiej w 5nm bo przeciez im mniej nanometrow to lepiej.
              No wlasnie teraz widać że jest nieco inaczej.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login