Intel nie będzie podawał dokładnego taktowania Turbo Boost - skąd taka decyzja?
Ostatnie decyzje Intela pozostawiają wiele do życzenia. Producent zdecydował się na kolejny radykalny krok.
Premiera procesorów Intel Coffee Lake wzbudza coraz więcej emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia, jakoby producent zrezygnował tutaj z podawania dokładnych wartości trybu Turbo Boost 2.0. Czy rzeczywiście tak jest i z czego to może wynikać?
Tryb Turbo Boost 2.0 to autorska technologia, która pozwala przyspieszyć procesor ponad taktowanie bazowe. Rozwiązanie to zostało jednak tak zaprojektowane, aby nie przekraczać dopuszczalnego poboru energii elektrycznej i temperatury, więc podbicie taktowania zależy od aktualnego trybu obciążenia układu – przy obciążeniu większej liczby rdzeni jest ono mniejsze, a przy obciążeniu mniejszej liczby odpowiednio większe.
W oficjalnej, publicznie dostępnej specyfikacji procesorów zwykle podawane są więc dwa taktowania: niższe bazowe i wyższe maksymalne dla trybu Turbo. Jeszcze do niedawna na stronie producenta można było znaleźć również informacje o mnożnikach dla poszczególnych trybów obciążenia układu (Core i5 i Core i7), ale ostatnie wpisy dotyczą jednostek Core z 7-ej generacji - Kaby Lake. Co więcej, tak szczegółowe informacje nie pojawiły się również w materiałach dla redaktorów testujących nowe procesory (chociaż były obecne w przeciekach).
W oświadczeniu dla portalu eTeknix, Intel potwierdził, że teraz będzie publikował informacje jedynie o taktowaniu bazowym i maksymalnym dla trybu Turbo. Ma to ujednolicić komunikację i spójność przekazu. Jednocześnie podkreślił, że tryb Turbo jest zależny od obciążenia procesora oraz konfiguracji systemu.
Czym jest spowodowana decyzja Intela? Poszczególne sztuki danego procesora mogą różnie podbijać taktowanie, a mniejsza ilość danych o gwarantowanej specyfikacji uchroni producenta przed ewentualnymi zarzutami czy pozwami. Ponadto poszczególne płyty mogą różnie zwiększać taktowanie procesora. Na koniec warto dodać, że podobne, niepełne informacje udostępnia też samo AMD (chociaż testerzy dostają już pełne informacje).
Źródło: eTeknix, Intel, inf. własna
Komentarze
32W świecie CPU zaczyna się robić to samo co w świecie gier gdzie najważniejszym parametrem jest jaką wydajność procesor ma w ciągu 99% pracy gdy jest obciążony przynajmniej na poziomie 75% i 0.1% czasu gdy następuje nagły spadek wydajności z powodu obniżenia taktowania.
Ryzen ze względu na fakt ,że dalej nie jest w pełni dobrze wykorzystywany nie jest w stanie osiągać takich temperatur jak Coffee a dodatkowo sama technologia produkcji od GF pozostawia sporo do życzenia.Zobaczymy czy takie zjawisko jak będzie widoczne w RYZEN REFRESH.
Core i7-8700K (bazowy: 3,70 GHz / turbo: 4,70 GHz)
Turbo dla 1-rdzenia 4,70 GHz
Turbo dla 2-rdzenii 4,50 GHz
Turbo dla 3-rdzenii 4,40 GHz
Turbo dla 4-rdzenii 4,30 GHz
Turbo dla 5-rdzenii 4,20 GHz
Turbo dla wszystkich 6-rdzenii 4,20 GHz
i po problemie, skończą się głupie pytania, kupiłem procesor w turbo do 4,7 a robi max 4,5 w lolu ? xd
Moze za duzo mieli zwrotow.
Inaczej wygląda praca w turbo dla jednego rdzenia z pełnym obciążeniem +AVX a inaczej bez AVX (to tak dla przykładu) bo ogolne obciążenie różni się a tu chodzi o nie przekroczenie maksymalnego poboru energii.
Płyty główne też różnie tym zarządzają i wiele też zależy od ich sekcji zasilania.
Gdyby tak dało się określić wspólne wytyczne co do tego co to znaczy maksymalne obciążenie CPU to zarówno Intel jak i AMD mogło by podawać takie informacje - niestety ich procesory się nieco różnią i nie dało by się tego nawet ujednolicić.
już kiedyś mnie to właśnie zastanawiało jak to niby z tym turbo jest bo co to niby znaczy obciążenie dla CPU.
Tu nie temperatura jest problemem tylko zasilanie CPU.