Nowa seria obejmuje konfiguracje z procesorami Intel Core i3, Core i5 i Core i7, a ponadto można zdecydować się na wersję z zainstalowaną pamięcią RAM i dyskiem HDD z pamięcią Optane.
W ofercie firmy Intel pojawiły się nowe komputerki z serii NUC. Zaprezentowane modele bazują na wydajniejszych procesorach Intel Coffee Lake i zostały wyposażone w opcjonalną pamięć Intel Optane.
Nowa seria na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym; nadal mamy do czynienia z mniejszą i większą wersją (z miejscem na 2,5-calowy dysk HDD/SSD). Z przodu wyprowadzono dwa porty USB 3.1 10 Gb/s i złącze audio, z boku czytnik kart SD, natomiast z tyłu dwa kolejne porty USB 3.0 10 Gb/s, złącze Thunderbolt, wyjście HDMI i złącze sieciowe RJ45.
Producent przewidział trzy konfiguracje, które różnią się między sobą procesorami – do dyspozycji oddano: Core i3-8109U z grafiką Iris Plus 655 (NUC8i3BE), Core i5-8259U z grafiką Iris Plus 655 (NUC8i5BE) i Core i7-8559U z grafiką Iris Plus 655 (NUC8i7BE). Oprócz tego udostępniono dwa banki pamięci DDR4-2400 SO-DIMM, złącze SATA 6 Gb/s i złącze M.2 2242/2280.
Ciekawostką jest fakt, iż do sprzedaży trafią również konfiguracje fabrycznie wyposażone w pamięć RAM i dysk HDD. W przypadku modeli z układami Core i3 i Core i5 (NUC8i3BEHXF/NUC8i5BEHXF) producent udostępnił 4 GB pamięci RAM oraz dysk HDD 1 TB z pamięcią Intel Optane 16 GB, natomiast w wersji z procesorem Core i7 (NUC8i7BEHXG) jest to już 8 GB pamięci RAM, dysk HDD 2 TB i pamięć Intel Optane 32 GB. Wszystkie mają też preinstalowany system Windows 10.
Komputerki pojawiły się w oficjalnej dokumentacji producenta, więc niebawem powinny trafić do sprzedaży. Ceny poszczególnych konfiguracji jeszcze nie zostały ujawniony.
Źródło: Intel, FanlessTech, The NUC Blog
Komentarze
7W tym pudełku pewnie będą wysokie temperatury, bo mało miejsca. SSD w warunkach podwyższonej temperatury bardzo traci na żywotności.
Optane to ciekawa technologia, tylko musi sie najpierw zwrócić, a jej koszty jednostkowe muszą spaść kilkakrotnie(mówię o kosztach produkcji) i najważniejsze Intel i Micron muszą stworzyć dużo więcej fabryk do produkcji tych kości.
Obecnie koszt produkcji Optane prawdopodobnie już jest poniżej SSD, ale Intel musi sobie odebrać za technologię, poza tym nie dysponuje wystarczającą ilością fabryk i w dodatku to konkurencja dla jego własnych produktów SSD. Nie opłaca mu się obniżać ceny.