Optane H10 ma znacząco przyspieszyć działanie laptopa w codziennych zastosowaniach. Producent przygotował trzy wersje pojemnościowe nośnika, które jeszcze w tym kwartale trafią do pierwszych konstrukcji.
Pamiętacie pamięć Intel Optane? Intel nie zamierza jednak odpuszczać w temacie i prezentuje nośniki Optane H10 – receptę na komfortowe i niedrogie działanie nowoczesnych laptopów.
Optane H10 to właściwie połączenie dysku SSD z kośćmi pamieci 3D QLC NAND i pamięci Intel Optane, gdzie całością zarządza oprogramowanie Intel RST. Producent przygotował trzy wersje pojemnościowe: SSD o pojemności 256 GB + 16 GB pamięci Intel Optane, SSD o pojemności 512 GB + 32 GB pamięci Intel Optane oraz SSD o pojemności 1 TB + 32 GB pamięci Intel Optane.
Z technicznego punktu widzenia mamy do czynienia z nośnikami typu M.2 2280, które komunikują się za pomocą interfejsu PCI-Express 3.0 x4 (x2 dla nośnika SSD + x2 dla pamięci Optane). Udzielana gwarancja trwa 5 lat i została ograniczona współczynnikiem TBW (300 TB dla najpojemniejszej wersji).
Deklarowane transfery sekwencyjne sięgają 2400 MB/s przy odczycie i 1800 MB/s przy zapisie, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę to 32 000/30 000 IOPS (przy głębokości kolejki 1) lub 55 000/55 000 IOPS (przy głębokości kolejki 2).
Nośniki Optane H10 może nie imponują osiągami w benchmarkach, ale za to mają oferować bardzo dobrą wydajność w realnych zastosowaniach – według zapowiedzi producenta, w typowych zastosowaniach są nawet 2-krotnie wydajniejsze, tych bardziej wymagających prawie 2-krotnie względem standardowych modeli, natomiast w grach o jakieś 60% względem modeli Intel SSD 760p.
Pamięci Optane H10 pojawią się w laptopach na bazie układów Intel Core 8. generacji – na rynku amerykańskim mają one trafić do sprzedaży jeszcze w tym kwartale. Wprowadzenie takich konstrukcji potwierdziły już firmy ASUS, Dell i HP, ale niebawem mają do nich dołączyć kolejni producenci.
Źródło: Intel
Komentarze
18- Produkujesz szybki, ale masakrycznie drogi i mały, nośnik OPTANE, nadający się jedynie jako cache dla HDD (bo przy SSD nie ma widocznej różnicy, czasem nawet gorzej), którego nikt nie chce kupić
- Wpadasz na genialny pomysł, aby połączyć oba w jeden produkt...
O ile transfery jak w niższej średniej półce na papierze to IOPS jakaś tragedia. To niżej niż SATA.