Idealny do energooszczędnych HTPC
Intel wprowadził do swojej oferty desktopowy procesor Pentium 350, którego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.
Trzeba przyznać, że wydane na początku obecnego roku procesory Intel Sandy Bridge, to bardzo udane konstrukcje. Ich wydajność stoi na wysokim poziomie, modele z odblokowanym mnożnikiem oferują duży potencjał podkręcania, natomiast pobór energii jest stosunkowo mały.
Układy z najnowszej, budżetowej platformy firmy Intel idealnie nadają się zarówno do wydajnych komputerów entuzjastów, jak i energooszczędnych konstrukcji typu HTPC. Co jednak, gdy dla kogoś pobór energii obecnych modeli jest za duży i szuka czegoś naprawdę energooszczędnego? Niewątpliwie powinien zainteresować się najnowszą konstrukcją pod podstawkę LGA 1155.
Intel Pentium 350 został wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym i oferuje dwa rdzenie/cztery wątki, które pracują z taktowaniem 1,2 GHz (12 x 100 MHz). Dla każdego z rdzenie udostępniono po 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), natomiast dla całego procesora udostępniono 3 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego (L3).
Na uwagę zasługuje fakt, iż współczynnik TDP (Thermal Design Power) tego modelu to zaledwie 15 W. Dla porównania porównywalny pod względem specyfikacji serwerowy Xeon E3-1220L (najbardziej energooszczędnego modelu Xeon z serii E3-1200) ma współczynnik TDP na poziomie 20 W.
Na razie nie wiadomo jaka będzie cena procesora Intel Pentium 350, ale prawdopodobnie wynosić będzie ona około 90 dolarów (przy zamówieniu minimum 1000 sztuk).
Więcej o procesorach firmy Intel:
- 40 lat temu Intel stworzył pierwszy mikroprocesor
- Intel Core i7 2700K w sprzedaży, obniżka cen słabszych modeli
- Intel Core i7 2700K w przedsprzedaży, cena i dane techniczne
- Intel Ivy Bridge: oznaczenia i TDP procesorów
Źródło: Intel, ComputerBase
Komentarze
24* Główny informatyk – jest trwale zrośnięty ze swoim komputerem, pisze szybciej, niż komputer może przetworzyć, myśli w asemblerze, wytrzymuje porażenia 380V i zna na pamięć wszystkie układy scalone.
* Zaawansowany programista – siedzi 20 godzin dziennie przed komputerem, wpisuje 10 słów na sekundę, zna Pascal, BASIC, Assembler, Fortran, Logo, APL, Algol, Prolog, wytrzymuje 220V i zna wszystkie książki.
* Inżynier informatyk – używa komputera 16 godzin na dobę, wpisuje 10 znaków na sekundę, zna doskonale Pascal, BASIC, C i Assembler, może na krótko chwycić gorącą lutownicę i ma wszystkie książki.
* Informatyk – spędza cały czas pracy i wszystkie przerwy przed komputerem, wpisuje 5 znaków na sekundę, zna doskonale Pascal i BASIC, drutuje bezpieczniki i wie, gdzie w bibliotece są właściwe książki.
* Programista – spędza tylko czas pracy przed komputerem, pisze jak sekretarka, z pomocą podręcznika umie programować w asemblerze, potrafi wymienić bezpieczniki i wie, gdzie może kupić książki.
User – siedzi przed komputerem od czasu do czasu, wpisuje jedno słowo na minutę, potrafi przepisać krótkie programy w BASICu, poraża go bateryjka 9V i nie interesują go żadne książki, bo i tak ich nie rozumie.
* Hacker – stanowi z komputerem jedność, nie używa klawiatury, bo przekazuje swoje myśli bezpośrednio do komputera, w razie potrzeby sam pisze szybko język programowania, sam wytwarza potrzebne 220V i napisał wszystkie lepsze książki.
- Głupi antysemita - zwalcza Żydów i Izrael
- Mądry antysemita - popiera Żydów i Izrael i chciałby aby wszyscy Żydzi tam zamieszkali.
- Radykalny antysemita - popiera Żydów i Izrael i chciałby aby wszyscy Żydzi tam zamieszkali i dodatkowo popiera Irański program nuklearny.
HT w Pentium...chyba pierwszy raz od czasów Pentium 4 i Pentium D....