Ambitne plany Intela ujawniono na IDF14.
Wafel krzemowy procesorów Broadwell wykonanych w 14 nm
Za nami premiera Intel Core M, a więc pierwszych procesorów wykonanych w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Wiadomo jednak, że gigant z Santa Clara już pracuje nad jeszcze mniejszymi tranzystorami – informacje na ten temat ujawnił podczas IDF14.
Kolejnym krokiem w produkcji procesorów ma być 10-nanometrowy proces litograficzny, który obecnie znajduje się jeszcze w fazie rozwoju. Producent nie spodziewa się tutaj większych problemów, a więc premiery pierwszych układów w tej technologii powinniśmy się spodziewać najwcześniej w 2016 roku (podobno będą to modele Cannonlake).
Intel znalazł również sposób na efektywną produkcję tranzystorów o wielkości 7 nm, które znajdą zastosowanie w kolejnej generacji procesorów. Podobno w tym przypadku inżynierowie zastosują metodę produkcji EUV/EUVL (Extreme ultraviolet lithography), gdzie stosuje się promieniowanie naświetlające płytki o jeszcze krótszej długości fali, odpowiadające światłu ultrafioletowemu (stąd też nazwa technologii).
Co oznacza niższy proces litograficzny dla zwykłego Kowalskiego? Przede wszystkim niższy pobór mocy, możliwość osiągnięcia wyższego taktowania (a co za tym idzie wydajności), a także niższe koszty samego układu – przynajmniej w teorii, po rozwinięciu danej technologii produkcyjnej. Na początku producent będzie jednak musiał przystosować stare fabryki do nowej technologii lub wybudować nowe, a to rodzi dodatkowe koszty.
Źródło: ComputerBase, Wikipedia, Intel
Komentarze
4322nm ---> 14nm ---> 10nm ---> 7nm
AMD Road Map
32nm ---> 32nm ---> 32nm ---> 32nm
Ps. przydałaby się edycja postów
co nie zmienia fakru że chciałbym zobaczyć nowe henomy od amd mój 945 dalej śmiga ale powoli czuję brak mocy :)
amd dalej dalej ! nie chce monopolu na runku proceosrów !
co nie zmienia fakru że chciałbym zobaczyć nowe henomy od amd mój 945 dalej śmiga ale powoli czuję brak mocy :)
amd dalej dalej ! nie chce monopolu na runku proceosrów !