Plany wydawnicze procesorów Intela dla desktopów, laptopów i serwerów na 2018
Wygląda na to, że ten rok będzie należał do generacji Coffee Lake - według ujawnionych informacji, producent ma tutaj w planach kolejne jednostki.
Ubiegły rok był bardzo obfity w premiery nowych procesorów, ale w tym nie powinniśmy mieć powodów do narzekania. W sieci pojawiły się przecieki odnośnie planowanych modeli Intela. Czego zatem możemy się spodziewać?
Na początku warto zauważyć, że ujawnione slajdy nie pochodzą z oficjalnego źródła, więc należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Wiele jednak wskazuje, że mamy do czynienia z prawdziwymi danymi (tyle, że najprawdopodobniej mają one kilka miesięcy i nie obejmują wszystkich planowanych modeli).
2018 rok powinien upłynąć pod znakiem generacji Coffee Lake. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału czeka nas premiera kolejnych desktopowych modeli Coffee Lake-S, natomiast trochę później pojawią się mobilne odpowiedniki Coffee Lake-H. To jednak nie koniec, bo producent planuje również wydać serwerowe układy o nazwie kodowej Coffee Lake-E (zastąpią one modele Kaby Lake-E).
Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału w najniższym segmencie planowane jest wydanie układów Apollo Lake-I (następcy Bay Trail-I). W topowym segmencie pojawia się natomiast jednostki Cascade Lake-SP, które zastąpią obecne modele Skylake-SP.
Jakie nowości czekają nas w desktopach? Na pewno pojawią się modele Core i5-8500, Pentium G5400 i Celeron G4900, a także ich energooszczędne wersje z dopiskiem T (w tym również Core i7-8700T oraz Core i3-8100T). Z wcześniejszych przecieków wiemy, że producent ma w planach również inne modele.
Ujawnione slajdy przedstawiają trzy modele z generacji Coffee Lake-H: 4-rdzeniowy/8-wątkowy Core i5-8400H oraz 6-rdzeniowe/12-wątkowe Core i7–8850H i Xeon E-2176M (ten drugi znajdzie zastosowanie w mobilnych stacjach roboczych). Wcześniej pojawiły się informacje o kolejnych jednostkach.
To jednak nie wszystko, bo w tym roku powinny również pojawić się procesory Xeon z generacji Cascade Lake (jako uzupełnienie platformy Purley Refresh – będzie ona dostępna w konfiguracjach 2- i 4-procesorowych). Producent przewiduje poprawki w architekturze, zwiększenie częstotliwości oraz przyspieszenie podsystemu pamięci RAM. Dodatkowym atutem ma być wsparcie dla instrukcji VNNI (Vector Neural Network Instructions).
W planach producenta są modele wyposażone w 8-20 rdzeni, 6-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2933 i kontroler PCIe 3.0 z 48 liniami sygnałowymi. Dokładnych oznaczeń jeszcze nie ujawniono.
Źródło: ComputerBase
Komentarze
13Jeśli tak, to lipa.