Naukowcy z Intel Labs we współpracy z lekarzami ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Pittsburskiego opracowali program, który ma pomagać we wczesnym wykrywaniu niebezpiecznych chorób skóry.
Warto przeczytać: | |
ISADS (Interactive Search-Assisted Decision Support) to projekt, który może być ważnym narzędziem w walce z rakiem skóry. Naukowcy od dawna pracują nad rozwiązaniem, które ma usprawnić diagnozowanie tej poważnej choroby. W Stanach Zjednoczonych lekarze już korzystają z potencjału tego programu przy walce z czerniakiem.
Program opiera się na rozbudowanej bazie danych, w której znajdują się cyfrowe zdjęcia zmian naskórka. Jest ona stale aktualizowana i stanowi zaplecze informacyjne dla lekarzy. Mogą oni, wysyłając zapytanie dotyczące konkretnego przypadku, przeglądać, porównywać i analizować obrazy, które są wybierane za pomocą specjalnych matematycznych algorytmów. Każde zdjęcie jest opatrzone charakterystyką i opisem.
Zdjęcia, które trafiają do bazy danych wykonywane są specjalnymi aparatami, które umożliwiają robienie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości. Z kolei narzędzia do cyfrowej obróbki zdjęć pozwalają dodatkowo wyostrzyć obraz na tyle, aby dostrzec nawet najmniejsze przebarwienia. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza analiza badanego wycinka skóry, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo postawienia trafnej diagnozy i skutecznego leczenia pacjentów.
Źródło: Intel
Polecamy artykuły: | ||
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony | Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej? | Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD |
Komentarze
10Żaden program nie zastąpi dobrej profilaktyki - czasem nawet jeśli jest się zdrowym warto iść do lekarza.
A gdyby tak pomyśleć nad systemem zajmującym się analizą zdjęć zrobionych przez samych pacjentów w domu i przysłanych do "centrum" ? Pacjent robi zdjęcie i wysyła internetem. Następuje wstępna analiza poprawności zdjęcia, a następnie te kierowane jest do analizy przez program. Wstępny wynik wraca do pacjenta i ten ewentualnie kierowany jest na dokładne badanie np. za pomocą videodermatoskopu pod okiem fachowca.
Drugi sposób to oprogramowania dostępne dla wszystkich. Zainteresowany robi zdjęcie o odpowiednich parametrach i analizuje w programie na domowym komputerze. Program ocenia czy istnieje ryzyko, iż jest to czerniak, jeżeli tak, informuje użytkownika o potrzebie zgłoszenia się u specjalisty.
Niestety, dopóki sprawami raka skóry nie zajmą się osoby, które miały styczność z tą chorobą, nieprędko będzie jakiś postęp.