Intel pomaga przekształcić niewykorzystaną moc obliczeniową w narzędzie do walki z chorobami i badania zmian klimatu
W walce z chorobami nowotworowymi największym ograniczeniem dla naukowców nie jest ich własna pomysłowość, ale zasoby, jakich potrzebują do efektywnego prowadzenia badań. W wielu sytuacjach brakuje mocy obliczeniowej niezbędnej do wykonania złożonych kalkulacji. Aby rozwiązać ten problem, Intel ogłosił dzisiaj inicjatywę Progress Thru Processors. Jej podstawą jest aplikacja do dobrowolnego udostępniania mocy obliczeniowej, działająca w środowisku serwisu Facebook. Za jej pomocą użytkownicy mogą zaofiarować niewykorzystaną moc swoich komputerów dla takich projektów badawczych jak Rosetta@home. Wykorzystują one dodatkowe zasoby do poszukiwania leków na raka i inne choroby, takie jak HIV i Alzheimer.
„Inicjatywa Progress Thru Processors, realizowana w tym samym duchu co inny program Intela pt. Small Things Challenge, jest wyrazem naszego przekonania, że mała pomoc ze strony wielu użytkowników może mieć bardzo silny, skumulowany wpływ na nasz świat” – powiedziała Deborah Conrad, wiceprezes i dyrektor generalny Corporate Marketing Group w firmie Intel. „Wystarczy uruchomić na swoim komputerze aplikację, która prawie nie zużywa dodatkowych zasobów, aby udostępnić moc obliczeniową naukowcom dążącym do ulepszenia naszego świata.”
Aplikacja została zaprezentowana dzisiaj w wersji beta. Dostępna jest dla wszystkich użytkowników serwisu Facebook pod adresem http://www.facebook.com/progressthruprocessors. Po uruchomieniu automatycznie przekazuje niewykorzystaną moc komputera do realizacji zadań, nad którymi pracują badacze. Program uaktywnia się tylko wówczas, gdy komputer nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie innych aplikacji na moc obliczeniową wzrasta, wówczas program wycofuje się i oczekuje bezczynnie na ponowne pojawienie się niewykorzystanych zasobów.
Aplikacja uruchamia się automatycznie jako proces działający w tle i nie ma wpływu na wydajność lub działanie innych zadań. Co ważne, komputery z aplikacją Progress Thru Processors nie muszą być włączone po skończonej pracy. Wystarczy, że są wykorzystywane w taki sposób, jak zawsze, a i tak wniosą swój wkład w przełomowe dla naszego życia badania.
Intel od wielu lat wspiera projekty ochotniczych obliczeń rozproszonych. Był m.in. sponsorem projektu SETI@home, a także inicjatywy Philanthropic Peer-to-Peer Program, w ramach której przekazywano moc obliczeniową do badań nad rakiem.
„Użyteczność społeczna i naukowa ochotniczych obliczeń rozproszonych zależy bezpośrednio od liczby uczestników – im więcej osób uda się nam zarejestrować, tym bardziej wartościowe rzeczy jesteśmy w stanie razem osiągnąć” – powiedział Matt Blumberg, dyrektor wykonawczy GridRepublic. „Jesteśmy przekonani, że połączenie platformy Facebook i globalnego zasięgu firmy Intel pozwoli pozyskać do projektu wiele nowych osób, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie badań i odkryć, jakie w innych warunkach byłyby nierealne.”
Na potrzeby programu Progress Thru Processors Intel nawiązał współpracę z organizacją non-profit GridRepublic, która próbuje z jednej strony zebrać ochotników dysponujących nadmiarową mocą obliczeniową, a z drugiej strony wesprzeć wartościowe projekty, które tej mocy potrzebują.
źródło: informacja prasowa
Komentarze
2