Intel, przeszło rok temu ogłosił wprowadzenie programu "Tick - Tock". Zakłada on regularne wprowadzanie coraz mniejszego procesu technologicznego. Poprzedni krok to wprowadzenie procesorów Nehalem produkowanych w 45nm. Teraz przyszedł czas na nowe układy Westmere czyli procesory, które mają być produkowane w technologii 32nm. W dniu wczorajszym odbyła się konferencja Intela, która opisała wprowadzanie w życie tej nowej technologii.
Prezes Intela, Paul Otellini, na wczorajszej konferencji poinformował, że przejście na 32-nanometrowy proces produkcyjny, to ogromny skok technologiczny, który w najbliższych dwóch latach zostanie dofinansowany przez firmę sumą 7 miliardów dolarów. Już teraz wiadomo, że budżet przeznaczony na 32nm procesory może zostać rozszerzony nawet do 8 miliardów dolarów.
Jak podaje Intel, dla użytkownika końcowego nowe procesory to wzrost wydajności, mniejsze rozmiary, zintegrowany z procesorem układ graficzny, zaprojektowana na nowo architektura systemowa, która pozwoli na uproszczenie konstrukcji płyt głównych.
C - rdzenie, T - wątki.
Przyglądając się powyższemu zestawieniu najszybszy chip Westmere Gulftown ma mieć aż 6 rdzeni!
Oto lista fabryk chipów, które w najbliższej przyszłości będą zdolne do wytwarzania układów w procesie technologicznym 32nm.
To z kolei lista najważniejszych wiadomości, przekazanych podczas konferencji:
- Intel informuje, że jest pierwszy na rynku z technologią 32nm
- Produkcja w 32nm rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku
- Producent informuje też, że jego zdolność jako producenta układów scalonych, pozwala mu na dostarczanie nowego procesu technologicznego co 2 lata.
Mapa drogowa Intela dotycząca Nehalem'a i Westmere'a (kliknij aby powiększyć)
Opracowanie: QszaQ & Marcin Sieradzki
Źródło: Intel
Komentarze
61"ja jestem pan tik tak, ten zegar to moj znak"... mysmy ten program Intela rozgryzli dobre pare lat temu ;-)
Jesli AMD nie wprowadzi naprawde udanej architektury (NOWEJ) to marnie widze konkurowanie z intelem, cieciem cen nie zarabiaja pieniedzy a co za tym idzie maja cora mneij kasy an badania..
Jak narazie intel wymiata :-)
Boje co jest lepsze: Boże Narodzenie / Wielkanoc, zostawiam np. @Czajnikowi i podobnym.
Dziś opłaca mi się kupić AmD kupię, jutro Intel - będzie Intel.
JA wydaję swoje pieniążki i staram się to robić jak najlepiej.
I cieszę się że są dwie firmy rywalizujące ze sobą, jakby była jedna, obojętnie AmD, czy Intel - ceny CPU byłyby x 10.
Nie każdy w domu używa PC do obliczeń rozpadu wszechświata, nie każdemu potrzebna jest potężna moc obliczeniowa. Dobrze, że są 2 firmy, podobnie jak w kartach graficznych.
A co zintegrowanej karty graficznej Intela w CPU - cóż mam olbrzymie obawy, raz że karty graficzne intela zawsze były z najniższej półki (oj Czajnik się zaraz na mnie rzuci)dwa że "lipna" karta graficzna wbudowana w takiego potworka może dać więcej zamieszania niż korzyści.
Natomiast zapewnienie że kolejne CPU uprości budowę płyt głównych - zawsze to czytam, przy każdym nowym CPU. (nieważne Amd/Intel)
Podobnie jak w telewizyjnych reklamach : "Nowy Ariel pierze super"
Tylko nikt nie spyta: to znaczy stary był do bani ? nie prał ?
Czyli prościej: pożyjemy, zobaczymy (czyli dla gości z Onetu: reklama reklamą, a życie życiem)....