W tym roku będą dostępne procesory ntel Xeon pod trzy różne wersje podstawki LGA 2011.
Porównanie procesorów Intel Xeon pod różne wersje podstawki LGA 2011 - Sandy-Ivy Bridge-EP, Ivy Bridge-EX oraz Haswell-EP
LGA 2011 to obecnie topowa podstawka firmy Intel, która jest kompatybilna z desktopowymi procesorami Sandy/Ivy Bridge-E oraz ich serwerowymi odpowiednikami Sandy/Ivy Bridge-EP. Mało kto jednak wie, że niedawno pojawiła się jej nowa wersja, a w tym roku producent planuje wydać kolejną – łącznie będą zatem trzy podobne, lecz niekompatybilne ze sobą gniazda.
Sprawę naświetlił serwis ServerTheHome, który otrzymał sporo pytań na temat najnowszych procesorów Xeon E7 v2 „Ivy Bridge-EX”. Modele te rzekomo są kompatybilne ze starszym gniazdem LGA 2011 (FCLGA2011), lecz fizycznie różnią się liczbą i umiejscowieniem styków. Można zatem podejrzewać, że producent zastosował tutaj nowe gniazdo LGA 2011-2.
Gdyby tego było mało, w tym roku spodziewana jest premiera procesorów Haswell-E (komputery stacjonarne) i Haswell-EP (serwery), które będą zgodne z jeszcze nowszym gniazdem LGA 2011-3.W tym przypadku widać, że zmieniono nie tylko ilość i miejsce styków, ale również rozstaw wcięć na PCB.
Próbka inżynieryjna procesora Intel Xeon E7 v2 "Ivy Bridge-EX" pod gniazdo LGA 2011-2
Wczesna próbka inżynieryjna procesora Intel Xeon E5 v3 "Haswell-EP" pod gniazdo LGA 2011-3
Nie należy jednak zapominać, że wszystkie trzy generacje różnią się od siebie i najprawdopodobniej ciężko byłoby producentowi zachować wsteczną kompatybilność. Seria Ivy Bridge-EX to inny segment jeżeli chodzi o procesory serwerowe, natomiast Haswell-EP wprowadza obsługę pamięci DDR4.
Źródło: ServerTheHome
Komentarze
16"Porównanie procesorów Intel Xeon pod róne wersje podstawki LGA 2011"
Chyba powinno być "pod różne"
I za to Intel powinien dostać karnego ch**a z ta aż do swojej siedziby, a nawet i dalej.
Skoro mają procesory plany itd. to co za problem zrobić żeby chociaż nowsze płyty były kompatybilne z starszymi procesorami? Poza tym nie jest to odstęp 15lat że nie wiedzą co będą robić. Dali by więcej pinów niektórych nie użyli i nawet do starej płyty można wpiąć nowy procek ale nie obsługiwał by tego i owego... Przecież nie wprowadzają aż tylu nowości.
Zamontowanie Xeona DP do płyty jednoprocesorowej jeszcze rozumiem, ale trzeba mieć obie półkule niesprawne żeby próbować wciskać procka MP do płyty DP albo konsumenckiej.
Pudelkowa sensacja.
Trzy podstawki i każda przeznaczona do procesorów o innym zastosowaniu. Nie ma nawet potrzeby, żeby te trzy rodziny używały jednej podstawki tak samo jak nie ma potrzeby aby autobus używał tych samych opon co samochód osobowy.
Bo czy ktoś do domowej czy małej serwerowej płyty (2011) będzie wkładać 16-rdzeniowego serwerowego IvyBridge-EX (z FCLGA2011 czyli jakby 2011-2) za kilka tys USD sztuka ? Albo czy ktoś będzie wkładał Haswella E czy EP, który będzie używać wyłącznie pamięci DDR4 do płyty z 2011 która może obsłużyć wyłącznie DDR3 ?
2011 wytrzymała bardzo długo - dwie generacje procesorów w których nie wypuszcza się nowego modelu co pół roku. 2011-3 musiała wejść bo Intel zdecydował się na użycie DDR4 więc z góry nie mogły być to wzajemnie kompatybilne procesory i podstawki. Bardziej sensowne byłoby raczej pytanie czy Haswell-E/EP powinien mieć DDR4.
W LGA2011 było to fajne, że podstawka naprawdę długo wytrzymała i aż dwie generacje procesorów na nią wyszły. Fajnie jakby ma X79 też tak było i żeby producenci nie robili sztucznych ograniczeń na Xeony.