Wygląda na to, że producent powoli przechodzi przez kryzys z produkcją 14- i 10-nanometrowych układów. Problemy przełożyły się jednak na słabsze wyniki finansowe.
Ostatnie miesiące nie były łatwe dla Intela, a dostępność procesorów i wdrażanie nowych technologii pozostawiały wiele do życzenia. Producent odniósł się do tematu podczas ostatniego sprawozdania finansowego.
W rozmowie z inwestorami potwierdzono, że zwiększono moce produkcyjne w 14-nanometrowej litografii, co powinno przełożyć się na lepszą dostępność procesorów (praktycznie wszystkie obecne modele są produkowane w takiej technologii – począwszy od modeli dla kompaktowych laptopów, przez procesory dla komputerów, a skończywszy na konstrukcjach dla serwerów).
Ważną informacją jest również rozpoczęcie produkcji w 10-nanometrowym procesie technologicznym (najprawdopodobniej chodzi o niskonapięciowe układy Ice Lake-U dla kompaktowych laptopów). Co prawda początkowo podaż jednostek będzie ograniczona, ale Intel dwukrotnie zwiększył tutaj szybkość produkcji, więc dostępność jednostek będzie stopniowo wzrastać.
Kiedy będziemy mogli kupić urządzenia z nowymi procesorami? Prezes Intela pochwalił się, że wszystko jest na dobrej drodze, by pierwsze produkty z 10-nanometrowymi układami pojawiły się na sklepowych półkach w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Przy okazji warto dodać, że przedstawione wyniki finansowe nie są aż tak dobre, jak w ostatnich kwartałach. Producent został też zmuszony do obniżenia spodziewanego przychodu w bieżącym roku.
Źródło: Intel, AnandTech
Komentarze
10Ciekawe kiedy 10nm będzie się nadawać do CPU 100W(+).
Już teraz AMD w procesie 12nm(14+) dorównuje Intelowi w wydajność/W.
7nm podobno ma być 40% efektywniejszy energetycznie. Jak Intel chce walczyć z AMD tak przestarzałym procesem produkcji? ZEN2 dzięki nowemu procesowi zdystansuje Intela (swoje dołoży nowa architektura). W przyszłym roku prawdopodobnie przejdą na 7nm+, podczas gdy Intel prawdopodobnie nadal będzie produkować wysokonapięciowe CPU w 14nm.
Coraz więcej wskazuje na to, że Intel ze swoim 10nm będzie musiał walczyć przeciwko AMD na 5nm od TSMC.
Albo Intel naprawdę weźmie się do pracy, albo czeka go kilka trudnych lat.
Jestem ciekaw skoku wydajności.
Taki 10c/20t na 5GHz i 5,5GHz w Turbo Boost, byłoby cudnie.
Jeszcze RTX 3000 i można odpalać Quake 2 Ray Tracing a może nawet Metro :)