Intel zapowiada wdrożenie nowych litografii - w planach 7 nm, 5 nm, a nawet 3 nm
Wprowadzenie nowych litografii pozwoli opracować jeszcze nowsze układy. Wdrożenie technologii będzie jednak wymagać usprawnień w procesie produkcji, a tempo wprowadzania niższych procesów będzie stopniowo spadać.
Wdrożenie 10-nanometrowego procesu technologicznego okazało się poważnym problemem dla Intela. Nie oznacza to jednak, że producent nie pracuje nad jeszcze nowszymi technologiami produkcji procesorów. Podczas konferencji w Pekinie ujawniono plany wprowadzania kolejnych procesów litograficznych.
Według ujawnionych informacji, producent osiągnął zadowalający poziom 10-nanometrowej litografii i do końca roku planuje rozpocząć w niej masową produkcję procesorów.
Nowa technologia posłuży do produkcji modeli Ice Lake dla laptopów i serwerów, Snow Ridge do komunikacji 5G, a także rewolucyjnych, warstwowych układów Lakefield.
Podczas konferencji nakreślono również ogólny kierunek rozwoju procesów litograficznych. Po 10-nanometrowej technologii, planowane jest wdrożenie 7 nm, 5 nm i 3 nm. Wprawdzie producent nie określił terminu wprowadzania poszczególnych procesów, ale tempo rozwoju ma tutaj stopniowo spadać.
Intel podkreślił również, iż wprowadzanie kolejnych, niższych technologii litograficznych będzie wymagać wdrażania usprawnień w procesie produkcji układów scalonych. Mówi się nie tylko o zmianie konstrukcji układów na 3D i wykorzystaniu technologii skrajnego ultrafioletu EUV, ale również o wprowadzeniu nowych materiałów.
Źródło: MyDrivers, foto: Intel
Komentarze
37"Tempo rozwoju naszych procesorów i wprowadzania nowego procesu, jak i więcej rdzieniuf jest uzależnione od tempa rozwoju AMD"
A sorry, wypuścili w zeszłym roku jakieś mobilne 2-rdzeniowe 10nm chipy najniższego segmentu, lecz po cichu bez żadnego rozgłosu medialnego ponieważ w porównaniu do 14nm+++++ nie dość że osiągają niższe zegary, niższą wydajność, żrą więcej energii to na dodatek iGP nie działa. Aha.
Obecnie 14nm++? od Intela ma dwa wymiary na poziomie 82nm i 60nm więc porównywanie tego chociażby z 10nm nie ma sensu.Rynek i tak będzie dążył do wykorzystania wielowątkowości nie tylko CPU ale i GPU.Ta infografika pokazuje jakie są założenia danej litografii:
https://uploads.disquscdn.com/images/3e9257a7137bd7b1dfc30f3e1461e97a4ed0f7fb2102e79656ea94913dadd383.png
i Intel według tego wzoru swoimi 10nm spełnia założenia litografii 7nm ale brakuje w tym porównaniu innych dwóch wymiarów wpływających na wielkość tranzystora.
Już teraz widać jak ważne są wielowątkowe procesory a wystarczy pośledzić rozgrywki osób nadających swoje podboje w grach i zobaczyć co znaczy mieć w jednej chwili 180fps i nagle 15fps to jest ten brak wiedzy w pewnych tematach.Mijający czas sprzyja co raz lepszej sytuacji AMD a Intel zaś musi się podporządkować takim firmom jak TSMC czy Samsung ponieważ pozostawienie ich samych może się skończyć tragicznie dla samego Intela.
W sensie te 7nm od innych producentów jest jakieś gorsze niż 10nm intela czy o co chodzi?