Biurowce nie muszą obawiać się ograniczeń w dostawach prądu
Sierpniowe upały dały się we znaki zakładom przemysłowym oraz biurowcom. Warto zatem podkreślić korzyści płynące z inteligentnego zarządzania energią.
Fala upałów, która niedawno nawiedziła nasz kraj spowodowała zwiększone zużycie energii przy wykorzystaniu klimatyzatorów i wentylacji oraz spowolniła wydajność infrastruktury energetycznej w związku z niskim poziomem wód, wykorzystywanych do chłodzenia elektrowni. Powyższe czynniki przyczyniły się do wprowadzenia przez Polskie Sieci Energetyczne 20-tego stopnia zasilania i przymusu ograniczenia zużycia energii elektrycznej, które dotknęły i wpłynęły na bezpieczeństwo wielu przedsiębiorstw.
Przy odgórnie ustalonych normach i limitowanym zużyciu prądu, niezwykle ważny okazuje się efektywny system zarządzania energią, a także zasilania gwarantowanego w budynkach. Może on uchronić przed poważnymi problemami i zagwarantować płynność funkcjonowania instytucji. W opisanych powyżej warunkach, inteligentne zarządzanie energią to w zasadzie podstawa.
W miejscach, gdzie pracuje wiele osób, jak choćby w miejskich biurowcach, zapewnienie optymalnych warunków pracy jest elementem koniecznym. Z pomocą przychodzi tu nowoczesna technologia, wspomagająca kontrolę i sterowanie mediami w budynkach, dzięki której możliwe jest również uniknięcie konieczności wyłączania części oświetlenia czy klimatyzacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych.
Systemy automatyki budynkowej zwane również systemami BMS (Building Management System) monitorują, sterują i zarządzają ogrzewaniem, sterowaniem, klimatyzacją, zasilaniem elektrycznym oraz oświetleniem. Dzięki tak rozbudowanym możliwością, niwelują one konieczność stosowania wielu systemów i oprogramowania, a tym samym zmniejszają koszty utrzymania.
Systemy te działają w budynkach na całym świecie oraz w kilku warszawskich biurowcach, w tym w głównej siedzibie firmy Schneider Electric na Mokotowie. Dzięki autorskiemu systemowi BMS, administrator budynku może efektywniej radzić sobie z zarządzaniem energią i reagować na sytuacje, w których upały generują problemy z zasilaniem.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom automatyki budynkowej zastosowanym w naszej siedzibie, udało się uzyskać realne oszczędności: o 43% obniżono zużycie energii na oświetleniu zewnętrznym, o 47% na systemie nawiewów wewnętrznych, zaś o 57% zmniejszono zużycie energii wykorzystywanej do ogrzania wody. Dlatego też, powstawanie inteligentnych obiektów, jak również inwestycje w efektywność energetyczną jest priorytetowe nie tylko ze względu na oszczędności operacyjne i inżynierskie, ale również ze względu na konieczność podwyższenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego - mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric.
Poza implementacją systemów automatyki budynkowej, bezpieczeństwo energetyczne wspomagają też systemy zasilania gwarantowanego bazujące między innymi na zasilaczach awaryjnych UPS. Rozwiązania te zapewniają ciągłość zasilania urządzeń elektrycznych, dzięki czemu nie musimy obawiać się natychmiastowego odłączenia od sieci energetycznej i ewentualnej utraty danych.
Troska o rozproszoną infrastrukturę IT w biurowcach, a w szczególności o serwery biurowe jest pewną koniecznością, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nawet drobne wahania w dostawie energii mogą skutkować uszkodzeniami sieci IT. Zadbanie o to jest o tyle ważne, że rozwiązania pozwalające na racjonalne zarządzanie energią są dziś w zasięgi ręki, a korzystanie z nich nie nastręcza żadnych problemów.
Źródło: Monday PR
Komentarze
4smacznej klawiatury życzę i powodzenia w tej "idiokracji"