Muzeum Złośliwego Oprogramowania to kilkadziesiąt eksponatów przedstawiających najciekawsze przykłady malware'u z lat 80. i 90. XX wieku.
Internet Archive (archive.org) to jedno z tych miejsc w sieci, które warto znać i do których warto wracać. To „Archiwum” naszej cyfrowej kultury (i nie tylko), w którym znajdują się miliony książek, fotografii i materiałów wideo poświęconych przeróżnej tematyce. Od kilku dni w ramach tego serwisu funkcjonuje również wirtualne Muzeum Złośliwego Oprogramowania.
Muzeum Złośliwego Oprogramowania zawiera obecnie kilkadziesiąt eksponatów przedstawiających najciekawsze przykłady malware'u (głównie wirusów) z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Są to zatem szkodniki, które tworzone były z myślą o systemie MS-DOS i które pokazywały wówczas ogromną kreatywność autorów.
Co ciekawe, każdy z dostępnych wirusów można uruchomić (za pomocą DOSBox), jak również poznać ich pełen kod. Spokojnie, obie te czynności są w stu procentach bezpiecznie. Po pierwsze, bowiem zdążyły się już zdezaktualizować, a po drugie, są one uruchamiane na maszynie wirtualnej – uspokaja kurator, Mikko Hermanni Hyppönen z firmy F-secure.
Oczywiście kolekcja ta reprezentuje tylko niewielką część ogromnej gamy wirusów, które w poprzednim milenium siały spustoszenie wśród komputerów. Pierwsze tego typu oprogramowanie, Brain, pojawiło się w 1986 roku, a do 2000 firma Sophos znała już ponad 50 000 wirusów. Niemniej jest to kolekcja bardzo reprezentatywna. Sami zobaczcie:
Muzeum Złośliwego Oprogramowania w Internet Archive
Źródło: Motherboard, Internet Archive, SlashGear
Komentarze
5