Twórcy aplikacji i stron internetowych muszą wykonać nieco dodatkowej pracy, by ich dzieła dobrze wyświetlały się na smartfonie iPhone X.
iPhone X ma bardzo charakterystyczny wyświetlacz – nie dość, że jest on zaokrąglony, to jeszcze ma wycięcie u góry, któremu zawdzięcza określenie „rogaty”. Może i wygląda to ciekawie, ale projektanci aplikacji i stron internetowych nie są zachwyceni.
Jak zaprojektować interfejs aplikacji, gdy wyświetlacz nie jest symetryczny? Wskazówki na ten temat zostały przekazane przez samo Apple, które wprost zdaje się mówić, że projektantów czeka sporo pracy – nie ma bowiem mowy o jakimkolwiek pójściu na łatwiznę.
„Nie ukrywajcie i nie róbcie niczego, co mogłoby przykuwać uwagę do najważniejszych aspektów wyświetlacza. Nie próbujcie maskować zaokrąglonych rogów i wysepki sensorów [to właśnie to charakterystyczne wycięcie – przyp.] poprzez umieszczanie czarnych pasków” – nakazuje w wytycznych firma Apple.
Krótko mówiąc: nietypowy wyświetlacz ma być widocznym atutem nowego iPhone’a, a nie „wymysłem”, który można by zakryć. Bo nie można – aplikacja musi dopasowywać się do ekranu tego smartfona, albo nie zagrzeje miejsca w sklepie App Store.
Taki sam problem dotyczy webdeweloperów. Ci będą musieli dostosować swoje witryny w taki sposób, by dobrze wyświetlały się w przeglądarce Safari. Na liście dyskusyjnej W3C CSSWG-drafts pojawiła się więc propozycja zespołu rozwijającego silnik WebKit – niech twórcy stron deklarują „bezpieczny obszar” wyświetlania treści (safe-area-inset-*). Są też wytyczne, z których dowiadujemy się, że będzie można też wykorzystać pełny ekran, ale to już będzie wymagało opanowania wielu innych funkcji, właściwości i metatagów…
Reakcja webdeweloperów była możliwa do przewidzenia (co wcale nie przeszkodziło Apple w urzeczywistnianiu swojej koncepcji). Obok prostych komentarzy, że „to najgorszy pomysł w historii” i „tworzenie niepotrzebnego problemu w imię niczego”, znajdujemy też stwierdzenia, z którymi trudno się nie zgodzić – takie jak to, że jest to nieuzasadniona „zmiana standardów internetowych tylko po to, by dopasować się do jednego konkretnego urządzenia”.
Źródło: The Register, CSSWG-drafts, Apple
Komentarze
13