Jak Elon Musk chce zmieniać świat - drugi etap Master Planu
Pierwszy dziesięcioletni plan został zaliczony. Czego możemy spodziewać się w najbliższych latach?
Elon Musk nazywany jest czasem największym wizjonerem naszych czasów – to on dał nam PayPala i to on stoi za takimi projektami jak Tesla Motors, SpaceX czy Hyperloop. Miliarder chce zmienić świat i właśnie przedstawił kolejny etap swojego Master Planu.
W 2006 roku Elon Musk opublikował „The Secret Tesla Motors Master Plan”. W skrócie składał się z czterech punktów, w tym trzech dotyczących elektrycznych samochodów Tesla:
- stworzyć sportowy samochód (Roadster)
- za zarobione pieniądze stworzyć przystępniejszy samochód (Model S)
- za zarobione pieniądze stworzyć jeszcze bardziej przystępny samochód (Model 3)
- dostarczyć wydajne rozwiązania energii słonecznej (PowerWall)
Plan został spełniony, dlatego też Musk opublikował jego drugą część. „Master Plan, Part Deux” zawiera się w czterech punktach:
- stworzyć świetne dachy solarne ze zintegrowanymi akumulatorami
- rozwinąć ofertę pojazdów elektrycznych tak, by objąć wszystkie główne sektory
- rozwinąć 10 razy bezpieczniejszą technologię jazdy autonomicznej poprzez uczenie maszynowe
- sprawić, by samochód zarabiał pieniądze dla ciebie, gdy nie jest używany
Jak więc widać, Master Plan Elona Muska opiera się przede wszystkim na autonomicznych pojazdach elektrycznych oraz elektryczności w ogóle. Jeśli chodzi o pierwszy punkt wizjoner tłumaczy: „jedno zamówienie, jedna instalacja, jeden kontakt serwisowy, jedna aplikacja”.
Punkt drugi jest jasny. Firma Tesla Motors, po sporym sukcesie samochodów osobowych, zająć ma się elektrycznymi (i być może autonomicznymi) ciężarówkami i autobusami. Podobno prace już trwają, a szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym roku.
Trzeci punkt, bez niespodzianek, dotyczy jazdy autonomicznej, w której Musk widzi przyszłość motoryzacji. Wreszcie tajemniczy punkt czwarty – krótko mówiąc: chodzi o to, by nieużywany przez kierowcę samochód mógł pełnić funkcję, na przykład autonomicznej taksówki.
Wszystkie punkty (zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu) mają właściwie trzy cele: oszczędność energii, oszczędność pieniędzy i zwiększenie komfortu życia. To właśnie na tym zależy Muskowi na jego drodze do zmieniania świata. Jesteście za?
Źródło: Tesla, Recode. Foto: Dan Taylor / Heisenberg Media/Wikimedia
Komentarze
15Bardzo watpliwe. Wydaje mi sie, ze chodzi tu raczej o mozliwosc ciaglego ladowania energi, w tym przypadku na pomoca panelow slonecznych na dachu, aby moc ja sprzedac lub wykorzystac gdzies indziej (gosp domowe?) w momencie jak samochod jest juz w pelni naladowany.
jakby żeczywiście chiał pujść w tanią odnawialną i eko energię to by zainwestował w lektrownie geotermalne...