3 sposoby jak nauczyć się kodowania i znaleźć pracę jako programista
Rynek pracy potrzebuje programistów. Jak nauczyć się kodowania i znaleźć pracę? Szkoleniowcy z Coders Lab podpowiadają.
Deficyt na specjalistów od kodowania sprawił, że jest to bardzo pożądana i opłacalna profesja. Aby zostać programistą potrzebujesz konkretnej wiedzy i umiejętności. Szkoleniowcy z Coders Lab podpowiadają co zrobić, żeby zostać programistą.
Często mówi się, że na rynku pracy to programista stawia warunki pracodawcy. Czy jest tak naprawdę? Rzeczywiście, ten rynek rozwija się dynamicznie - o kilkanaście procent rocznie - a firmy potrzebują coraz więcej specjalistów. Jest to specyficzna branża, napędzana przez pasjonatów. Nie zawsze do zatrudnienia wymagany będzie dyplom wyższej uczelni. Zawsze jednak konieczne będą umiejętności.
Dyplom uczelni
To najbardziej oczywista droga do zawodu, która wiedzę potwierdza konkretnymi dokumentami. Dodatkowo dobre uczelnie gwarantują czynny udział w projektach badawczych we współpracy z podmiotami biznesowymi. To dobry sposób na zdobycie kontaktów i znajomości, które można wykorzystać w budowaniu kariery. Trzeba jednak pamiętać, że standardowy model studiów zakłada 5 lat spędzonych na uczelni, oraz konieczność nauki z wielu dziedzin, które nie zawsze będą przydatne w pracy.
Samodzielna nauka
Biorąc pod uwagę szeroką dostępność kursów i materiałów dydaktycznych, a także ogromną społeczność programistów w internecie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się programowania w domu. Wymaga to oczywiście ogromnego samozaparcia i cierpliwości, ale jak już wspomnieliśmy – jest to branża w dużej mierze opanowana przez pasjonatów. Plusem na pewno będzie samodzielne zarządzanie czasem i rytmem kształcenia, ale z drugiej strony nikt na bieżąco nie będzie weryfikować naszych postępów w kształceniu.
Kurs programowania
Coraz popularniejsze stają się także kursy programowania. W standardowym programie weekendowym trwają około pół roku. Istnieją także intensywne kursy, które zajmują zaledwie 5-6 tygodni. Według przedstawicieli szkół materiał dostosowany jest do potrzeb rynku. Intensywny tryb nauki nie musi jednak odpowiadać potrzebom każdego potencjalnego kodera. Trzeba otwarcie przyznać, że kurs nie jest dla każdego – posiadanie podstawowej wiedzy jest konieczne do efektywnego uczestnictwa w zajęciach. Przed rozpoczęciem szkolenia trzeba poświęcić kilkadziesiąt godzin na samodzielną naukę. Według danych Coders Lab 80% studentów znajduje jednak zatrudnienie.
Źródło: Coders Lab
Komentarze
17Tak, ale nie mam wystarczających umiejętności i mam zamiar się zacząć uczyć.
Na naukę nigdy nie jest za późno. Jak masz czas, pasję i chęć do nauki to wiedza wchodzi szybciej a wtedy sukces to kwestia czasu i samozaparcia. :)
tego ostatniego nie da się nauczyć, trzeba mieć to we krwi, wyssać z mlekiem, pić od małego z odpowiedniej butelki hihi