Jak usunąć wbudowane aplikacje Microsoft w Windows 10 - sposób nr 2
Tym razem, w oczekiwaniu na najświeższą wersje AppsManager, mamy dla Was sposób numer 2
Po najnowszej, marcowej aktualizacji do Windows 10, niektóre z dostępnych narzędzi, jak np: 10AppsManager v2 - już, lub jeszcze, sobie nie radzą z usuwaniem aplikacji, dodanych przez Microsoft do systemu - pieszczotliwe określanych już jako Bloatware. Tym bardziej, że ostatni update wrzucił do systemu dodatkowe (oczywiście jak zwykle wszystko na wyraźną prośbę użytkowników systemu). Dla przypomnienia, narzędzia typu AppsManager były wygodne, szybkie, bo umożliwiały wywalenie tego wszystkie jednym kliknięciem myszki.
Tym razem, w oczekiwaniu na najświeższą wersje AppsManager, mamy dla Was sposób numer 2. Kilka poleceń, które w ciągu najbliższych dni zapewne będą mocno poszukiwane i przydatne. Z komentarzy w poprzednich poradach wynika nawet, że wielu czytelników preferowało taki sposób i jak się okazuje wybrali ten właściwy ;)
Wszystkie te polecenia należy uruchomić poprzez Windows PowerShell, uruchomiony w trybie Administratora. Robi się to w następujący sposób:
- W menu start Windows odnajdujesz Windows PowerShell
- Klikasz prawym przyciskiem myszki
- Wybierasz opcje Run as Administrator i klikasz
Otrzymasz okno konsoli, w której można wpisywać polecenia. Wracając do poleceń, te najbardziej przydatne przy odinstalowaniu aplikacji Microsoft to:
- Get-AppxPackage | Select Name, PackageFullName
wyświetla prostą listę wszystkich aplikacji - łatwo będzie z tej listy skopiować nazwy tych do usunięcia
- Remove-AppxPackage [nazwa paczki]
polecenie usunięcia, gdzie w miejsce [nazwa paczki] wklejamy PackageFullName
przykład: Remove-AppxPackage Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection_3.9.5100.0_x64__8wekyb3d8bbwe
Wygodnym rozwiązaniem (zresztą zaproponowanym już w komentarzach w poprzednim poradniku, thx benutzer), jest stworzenie sobie pliku z rozszerzeniem cmd i zapisanie w nim wszystkich poleceń. Na koniec taki plik uruchamiamy z uprawnieniami admina. Przykład, jak to zrobić:
- stwórz plik w notatniku (na początku z rozszerzeniem np: usuwanieApps.txt)
- umieść w nim polecenia, np:
powershell -command "get-appxpackage *3dbuilder* | Remove-AppxPackage"
powershell -command "get-AppxPackage *bingfinance* | Remove-AppxPackage"
powershell -command "get-AppxPackage *bingnews* | Remove-AppxPackage"
itd - zmień rozszerzenie pliku na .cmd czyli usuwanieApps.cmd
(jeśli nie widzisz rozszerzeń, na pasku exploratora kliknij w Widok, z listy opcji zaznacz "Rozszerzenia nazw plików"
- uruchom jako administrator (prawy myszki na pliku, z menu wybierasz "uruchom jako administrator).
Na koniec, zapewne rozumiecie dlaczego, muszę tylko dodać, że odinstalowywanie aplikacji Microsoft z Windows 10 nie jest zalecane, należy je przeprowadzać z rozwagą, a za powyższe porady nie bierzemy odpowiedzialności, jeśli przestanie działać Tobie coś, z czego byłeś do tej pory zadowolony. Miłego używania Windows 10 :)
Komentarze
28Najlepsza odpowiedź:
Nie instalować Windows 10
No i takie których się nie da przez dodaj/usuń programy :)
Trzeba się uciekać do PowerShella, żeby odinstalować aplikacje takie jak 3D Builder czy Finanse czy Newsy? Przecież to wystarczy kliknąć prawym i odinstalować? Albo wejść w Programy i Dodatki i odinstalować. Po co PowerShell czy nawet jakieś dodatkowe aplikacje? I właśnie w ten sposób robi się ludzi w konia. Jeden z drugim inteligent przeczyta taki artykuł i będzie myślał, że to nie wiadomo jakie rzeczy trzeba umieć, żeby odinstalować aplikację. Tak jakby na telefonach prosto z pudełka nie była poinstalowana cała masa śmiecia.
Jak ktoś mi jeszcze wspomni, że po aktualizacjach znów się instalują albo instalują się same co tydzień to padnę... Odinstalowałem nie wiem ile miesięcy temu, normalnie ręcznie spod menu start i się więcej nie pojawiły...
Po odinstalowaniu tego szajsu w ten sposób usuwany jest on tylko jednokrotnie(po jakimś czasie wróci a już na pewno będzie na każdym nowym użytkowniku instalowany [sic!!!!!])
PS. Mógłby mi ktoś wyjaśnić czemu te @$#@$ dodają to g*wno również w wersji PRO?! System użytkowany w firmie a na nim się samoczynnie instaluje solitare no kuhwa .... brak słów.