Dawno już nie było takiej różnorodności na rynku telewizorów: mamy 8K, 4K i Full HD, przekątne od 30-kilku do 90-kilku cali, OLED-y, QLED-y, Mini-LED-y, kilka różnych systemów Smart TV i masę technologicznych innowacji. Ale wśród producentów niezmiennie jest jeden król.
Samsung to niekwestionowany lider rynku TV. Od 14 lat
Lata mijają, jedne technologie znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe, ale jedno się nie zmienia: Samsung jest absolutnym królem, jeśli chodzi o telewizory. Pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy południowokoreański gigant zajmuje pierwsze miejsce w rankingu nieprzerwanie od 14 lat. I nie zmieniło się to także w 2019 roku.
Japońscy producenci poza rankingiem. Chińska era jest już faktem
Jak podaje IHS Markit, prawie co piąty telewizor kupiony w 2019 roku miał logo firmy Samsung. Również niezmiennie na drugim miejscu pod tym względem plasuje się LG (udział tego producenta w porównaniu do poprzedniego roku zmalał jednak z około 15 do 12 proc.). Największym przegranym jest natomiast firma Sony, która jeszcze w 2018 roku plasowała się na najniższym stopniu podium, a rok później wypadła nawet z TOP 5. Zobacz również artykuł: jakiej marki telewizory są najlepsze.
Japońskie Sony musiało dołączyć do Panasonica i uznać wyższość chińskich producentów. Miejsca od trzeciego do piątego zajmują bowiem: TCL (ok. 9 proc.), Hisense (ok. 8 proc.) oraz Xiaomi (ok. 6 proc.).
Pytanie o przyszłość: czy coś się zmieni w kolejnych latach?
Na razie nic nie wskazuje na to, by Samsung miał zostać zdetronizowany – jego telewizory niezmiennie cieszą się dużą popularnością, a tegoroczna oferta prezentuje się bardzo przyzwoicie. Dużym zagrożeniem dla Koreańczyków jest jednak rosnąca popularność urządzeń z panelami OLED, a z danych IHS Markit wynika, że zwiększa się ona bardzo dynamicznie.
LG jest królem telewizorów OLED, ale tego typu urządzenia mają już w swoich ofertach także Sony, Panasonic czy Philips. Inni kurczowo trzymają się QLED-ów i tradycyjnych LCD-ków. Czas pokaże, która strategia była lepsza.
Źródło: IHS Markit, Korea Herald, FlatpanelsHD, informacja własna
Czytaj dalej o telewizorach:
- Panasonic odkrył karty - telewizory na rok 2020 bez tajemnic
- Czy twój telewizor jest do wymiany? Wyjaśniamy, o co chodzi z tym DVB-T2
- Jeszcze bardziej „inteligentne” i z jeszcze lepszym audio - oto nowe telewizory Philips
Komentarze
19Tak się tylko chciałem pochwalić ;p
Co jak co, ale jest przepaść w kontroli jakości pomiędzy "chińczykami", a całą resztą.
Co jest dziwne, bo np. telefony Xiaomi potrafi wykonać przyzwoite, ale dobry TV od nich już ociera się o cud błogosławiony.
Żyje już 16 lat bez TV ale za to mam dwa monitory. Jeden 32 cale (panel IPS) +PC i Nintendo switch. Drugi 24 cale (też IPS)+ Xiaomi Mi Box S w sypialni.
Cała rodzinka zadowolona.
Szkoda mi czasu na reklamy w TV
Ja od dawna korzystam z jednego producenta - Philipsa. Ma wszystko czego potrzeba w swoich telewizorach - dobrą matrycę, płynnie działający smart TV oraz ambilight - dodatek bez którego nie wyobrażam sobie oglądania TV w domu ;)
Nie wiem czy mnie się tylko wydaje czy w samsungach zawsze w standardzie kolory są bardzo podbite ?