Java 15 to najnowsza wersja pakietu rozwijanego przez Oracle. Zespół przygotował kilkanaście zmian i nowinek, dzięki którym bezpieczeństwo, wydajność i wygoda mają ulec poprawie.
Co nowego w Java 15 (Oracle JDK 15)?
Java obchodzi w tym roku swoje 25. urodziny i pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania. Więcej niż dwie trzecie programistów na świecie używa go w swoich projektach i teraz w ich ręce trafiają kolejne rozwiązania. Firma Oracle oficjalnie udostępniła pakiet Java 15.
Java 15 wprowadza rozwiązania, które powinny pozytywnie wpłynąć na wydajność i bezpieczeństwo. To między innymi algorytm cyfrowego podpisu oparty na krzywej eliptycznej Ewardsa, dwa garbage collectory (ZGC oraz Shenandoah), klasy ukryte na potrzeby frameworków, indywidualne definiowanie klas i interfejsów rozszerzających lub implementujących oraz wielowierszowe bloki tekstowe. Dodatkowo odświeżono Legacy DatagramSocket API i wyeliminowany został silnik Nashorn (którego następcą jest GraalVM).
Priorytetem jest „doświadczenie programisty”
„Jak widać po wprowadzonych funkcjach, takich jak wielowierszowe bloki tekstu i instrukcje switch wyższego poziomu, firma Oracle priorytetowo potraktowała doświadczenie programisty, a Java stała się nie tylko wydajniejsza, lecz także łatwiejsza w obsłudze” – czytamy w oficjalnej notce.
Aktualnie na świecie jest ponad 50 miliardów wirtualnych maszyn Javy. Firma Oracle chwali się, że to właśnie na tę technologię stawia się dziś najczęściej podczas tworzenia aplikacji biznesowych, głównie z obszaru zarządzania i analizy danych, narzędzi społecznościowych i mobilnych czy też mikrousług.
Źródło: Oracle, informacja własna
Czytaj dalej o programowaniu:
- Rust w miejsce C/C++. Tak to widzi Microsoft
- GitHub na smartfonie - oficjalna aplikacja już do pobrania
- Jak wygląda branża IT oczami kobiet? Najnowszy raport
Komentarze
7ostatnia kwestia, krótko po przejęciu sun przez oracle, użycie silnika javy, tej konkretnej implementacji, stało się odpłatne, i to dosyć wysoko. jak to u oracle. alternatywnie można by użyć JVM od IBM, niestety sporo rzeczy z tą wersją jest po prostu niezgodna.