Przypomnienie: JPK obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców od 2018 roku
Od 2018 roku nie tylko duże, średnie i małe firmy, ale też mikroprzedsiębiorcy będą musieli raportować Jednolity Plik Kontrolny.
To coś, o czym należy pamiętać. Wraz z początkiem 2018 roku obowiązek tworzenia i raportowania JPK (skrót od Jednolity Plik Kontrolny) będzie spoczywał na firmach każdej wielkości.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, od 1 lipca 2016 roku JPK muszą wysyłać duże firmy, na początku tego roku taki sam obowiązek spoczął na małych i średnich przedsiębiorstwach, a od 1 stycznia 2018 roku do tych przepisów stosować będą musieli się także mikroprzedsiębiorcy.
Mikroprzedsiębiorstwa to te firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych (w tym przypadku 2016 i 2017) zatrudniały mniej niż 10 osób, a ich roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu wyniosły maksymalnie 2 miliony euro.
Wszystkie takie przedsiębiorstwa będą musiały sporządzać i raportować JPK do fiskusa. To oznacza, że powinny one do końca tego roku wyposażyć się w narzędzia lub programy księgowe umożliwiające tworzenie takich raportów i zapoznać się z przepisami (można to zrobić na stronie Ministerstwa Finansów).
To ostatnie warto zrobić jak najprędzej. Przesłanie JPK niezgodnego ze specyfikacją lub nieprzesłanie go wcale może bowiem zakończyć się karą w wysokości kilku, kilkudziesięciu albo i kilkuset tysięcy złotych.
Po co w ogóle powstało coś takiego jak Jednolity Plik Kontrolny? Podstawowym celem było (i jest) uszczelnienie systemu podatkowego. Dzięki ujednoliconym raportom organy nadzorujące mogą szybko i bezproblemowo wykrywać nieprawidłowości i tropić oszustów podatkowych.
JPK sprawia po prostu, że proces weryfikacji informacji podatkowych jest zautomatyzowany. Podobne rozwiązania wcześniej już sprawdziły się w wielu krajach Europy: między innymi w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
Źródło: Ministerstwo Finansów, inf. własna. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)
Komentarze
4Na początku wydaje się to bardziej skomplikowane, ale można przywyknąć, a nie trzeba wydawać grubych tysięcy na program ERP.