Nowe karty, stare problemy. GeForce RTX 4000 SUPER używają niebezpiecznego gniazda
Za nami premiera kart graficznych GeForce RTX 4000 SUPER. Ulepszona specyfikacja nie musi jednak oznaczać ulepszonej wtyczki zasilania – niektóre modele nadal korzystają z niebezpiecznego złącza 12VHPWR.
Chodzi o problemy z kartami GeForce RTX 4000, które zostały wyposażone w nową wtyczkę zasilającą 12VHPWR. Nvidia uznała, że przyczyną problemów jest niedokładnie podłączona wtyczka, ale w międzyczasie przygotowano ulepszone złącze 12V-2×6.
Nowa wtyczka 12V-2×6 (H++) na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak stara 12VHPWR (H+). Główna zmiana dotyczy cofniętych pinów sygnałowych, co pozwala uniknąć problemów z nieodpowiednim podłączeniem wtyku i ryzyka stopienia gniazda.
Myśleliście, że to koniec problemów z niebezpieczną wtyczką? Nic z tych rzeczy.
Karty GeForce RTX 4000 SUPER nadal korzystają ze starego złącza 12VHPWR
Niedawno na rynku zadebiutowały karty graficzne GeForce RTX 4000 SUPER: RTX 4070 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER i RTX 4080 SUPER. Mogłoby się wydawać, że nowe, ulepszone konstrukcje będą wolne od problemów z wtyczką zasilania. W większości przypadków rzeczywiście tak jest. Modele Nvidia Founders Edition oraz liczne autorskie wersje korzystają z nowego gniazda 12V-2×6 (H++).
ASUS GeForce RTX 4080 Super TUF OC korzysta ze starej wtyczki 12VHPWR (H+) foto: TechPowerUp
ASUS GeForce RTX 4080 Super STRIX OC korzysta z nowej wtyczki 12V-2×6 (H++) foto: TechPowerUp
Nie jest to jednak regułą. Niektóre modele nadal korzystają ze starego, niebezpiecznego złącza 12VHPWR (H+). Przejrzałem recenzje w sieci i zauważyłem, że w modelach: ASUS GeForce RTX 4080 Super TUF OC, Colorful GeForce RTX 4070 Ti Super Vulcan W OC, PNY GeForce RTX 4070 SUPER Verto, PNY GeForce RTX 4070 Ti SUPER Verto i PNY GeForce RTX 4080 Super Verto OC zastosowano stare gniazdko.
Klienci mają problem
Już wcześniej pojawiły się dowody, że stosowanie starszego złącza jest niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia karty. Problem w tym, że producenci nie informują o zastosowanym gnieździe i tak naprawdę nie wiadomo z jakim gniazdem mamy do czynienia w danej konstrukcji. Jedyną opcją wydaje się przejrzenie testów dostępnych w sieci i zwrócenie uwagi na zdjęcia płytki drukowanej i gniazda.
Źródło: TechPowerUp
Komentarze
1