Intel sam ogranicza wydajność kart graficznych. Jest sposób żeby je przyspieszyć
Nowe karty graficzne Intela nie imponują osiągami. Jest jednak na to sposób! Okazuje się, że układy są sztucznie spowalniane przez jedną z technologii producenta.
Jesteśmy po premierze pierwszych kart graficznych Intel Arc, które zostały zaprojektowane w myślą o graczach. Początkowo producent zaprezentował słabsze układy: Arc A350M i A370M, nadające się do smukłych i lekkich laptopów.
Co prawda na naszym rynku jeszcze nie ma modeli z nowymi układami, ale w koreańskich mediach już pojawiają się testy pierwszych konstrukcji. Bardzo ciekawe obserwacje ujawnił tester BullsLab Benchmarks.
Intel sztucznie ogranicza wydajność kart graficznych
BullsLab Benchmarks przetestował laptopa Samsung Galaxy Book2 Pro, czyli jeden z pierwszych modeli z nową grafiką Intela. Konfiguracja została wyposażona w procesor Intel Core i5-1240P, 16 GB pamięci LPDDR5 oraz kartą graficzną intel Arc A350M.
Standardowa wydajność grafiki… nie jest zbyt imponująca. Poniżej możecie zobaczyć filmik z unboxingiem i pierwszymi testami sprzętu (po koreańsku).
BullsLab zauważył, że wydajność laptopa jest sztucznie ograniczana przez technologię Intel DTT (Intel Dynamic Tuning Technology). Funkcja w teorii ma odpowiadać za dostosowanie mocy procesora i karty graficznej do obciążenia laptopa (to odpowiednik technologii AMD SmartShift i Nvidia Dynamic Boost). W praktyce nie działa ona jak należy i ogranicza wydajność GPU.
Wyłączenie DTT przekłada się na ogromny wzrost wydajności (na poziomie kilkudziesięciu procent!). Koniecznie zobaczcie porównanie wydajności laptopa z aktywną technologią Intel DTT oraz po wyłączeniu technologii Intel DTT w kilku popularnych grach.
Ograniczona wydajność to nie jedyny problem kart graficznych Intel Arc. Testerzy donoszą też o zacinaniu się grafiki niektórych tytułów, co całkowicie uniemożliwia rozgrywkę na nowych laptopach.
Wygląda więc na to, że układy graficzne jeszcze nie są dopracowane tak jak trzeba i borykają się z tzw. problemami wieku dziecięcego, co zrozumiałe w przypadku nowego sprzętu (lub zbyt wcześnie wydanego). Pozostaje mieć nadzieję, że producent rozwiąże mankamenty w nowych wersjach sterowników (wraz z kolejną wersją, eliminowane są kolejne problemy).
Źródło: YouTube @ BullsLab Benchmarks, VideoCardz
Komentarze
6Nawet PurePC ten sam materiał opisał w tytule "Intel ARC A350M w nowych testach wydajności wypada znacznie lepiej. Powód? Wyłączono niedopracowane oprogramowanie"