Zobacz gdzie na Ziemi ludzie padają teraz ofiarami cyberprzestępstw.
Ruch w Internecie jest aktualnie ogromny. Różnorodne statystyki naprawdę mogą robić wrażenie. Niestety wraz z dynamicznym rozrostem sieci rośnie też częstotliwość występowania cyberzagrożeń. Firma Kaspersky Lab uruchomiła właśnie interaktywną mapę, prezentującą w czasie rzeczywistym przypadki naruszenia cyberbezpieczeństwa na całym świecie.
Mamy więc pokazane szkodliwe elementy wykryte podczas skanów, zainfekowane wiadomości e-mail, jak i różnego rodzaju wykryte wirusy. Trójwymiarowy widok Ziemi, na który naniesione są te dane z jednej strony jest naprawdę zdumiewający, z drugiej jednak może przerażać.
Mapka ma za zadanie pokazać internautom jak szybko rozprzestrzeniają się zagrożenia w sieci, a także ich ogromną liczebność. Użytkownicy mogą obracać kulę ziemską i przybliżać interesujące ich lokalizacje. Klikając na wybrany kraj możemy także zapoznać się ze statystykami dla niego. Abyśmy wiedzieli co oglądamy – wyświetlane są również opisu każdego cyberzagrożenia.
„Każdego dnia Kaspersky Lab przetwarza ponad 300 000 szkodliwych obiektów. Dla porównania, trzy lata temu liczba ta wynosiła zaledwie 70 000. Z drugiej strony, zmieniły się również technologie antywirusowe, dlatego bez problemu możemy poradzić sobie z tak ogromnym strumieniem ruchu” – powiedział Denis Zenkin, globalny dyrektor ds. komunikacji, Kaspersky Lab.
„Skąd pochodzą te ataki? Gdzie użytkownicy najczęściej klikają szkodliwe odsyłacze? Które rodzaje szkodliwego oprogramowania dominują? To pytania zadawane przez wielu użytkowników. Dzięki naszej nowej mapie krajobrazu cyberzagrożeń każdy może zobaczyć skalę cyberaktywności w czasie rzeczywistym i przekonać się, jak to jest być jednym z naszych ekspertów” – tłumaczy Zenkin.
Mapa dostępna jest tutaj: Cyberthreat Real-Time Map.
Źródło: Kaspersky Lab
Komentarze
10