Kaspersky ostrzega: Infekują przez ładowarkę, potrafią uruchomić mikrofon i kamerę twojego telefonu
Analitycy Kaspersky Lab ostrzegają przed wyrafinowanym, szkodliwym oprogramowaniem, które może infekować całe gamy smartfonów kluczowych osób.
Wirusy i kreatywność to metody współczesnego szpiegostwa biznesowego. Najbardziej narażone na ataki są urządzenia mobilne, pełne poufnych danych. Nie przypadkowo o zagrożeniach Kaspersky Lab przypomina tuż przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Włamania na smartfony i tablety to nie tylko przypadkowe incydenty, które spowodował brak ostrożności. W dobie powszechności urządzeń mobilnych to także metoda działania zorganizowanych grup cyberprzestępców. Niewinna komórka to cel zaplanowanego ataku
Wirus podsłucha rozmowę na żywo
Analitycy Kaspersky Lab od lat obserwują działania przestępców i ostrzegają przed wyrafinowanym, szkodliwym oprogramowaniem, które może infekować całe gamy smartfonów kluczowych osób. Im więcej ważnych ludzi w jednym miejscu, tym większy jest to wabik dla cyberprzestępców.
- Szkodliwe oprogramowanie potrafi szpiegować wszystkie wiadomości oraz uruchomić w niewidoczny sposób kamerę, a także mikrofon. To pozwala na dostęp do najbardziej poufnych konwersacji, łącznie z tymi, które są prowadzone twarzą w twarz" - mówi Dmitrij Bestużew, ekspert ds. bezpieczeństwa IT Kaspersky Lab..
W statystykach Kaspersky wymienia pięć zmasowanych kampanii przeprowadzonych poprzez zainfekowanie urządzeń mobilnych, takich jak Red October, Cloud Atlas czy Sofacy. Firmie znane są grupy zajmujące się komercyjnym tworzeniem oprogramowania do ataków. Są to n.p. HackingTeam (RCS), Gamma International (FinSpy).
Najczęściej stosowaną linią obrony jest szyfrowanie danych, ale dla najbardziej zdeterminowanych złodziei to nie przeszkoda.
- To nie rozwiązuje podstawowego problemu. Można odczytać metadane. Informacje te wystarczą, aby odtworzyć przebieg czasowy konwersacji, ustalić kiedy ludzie komunikują się ze sobą i o czym rozmawiają. W ten sposób cyberprzestępcy mogą dowiedzieć się wystarczająco dużo o swoich celach - wyjaśnia Bestużew.
Jak zabezpieczyć komórkę przed cyberatakiem
Cyberszpiedzy cały czas rozwijają swoje metody. Jak zabezpieczyć komunikację mobilną? Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zalecenia, które mogą pomóc.
- Z internetem łącz się przez VPN. Utrudni to przechwycenie twojego ruchu sieciowego
- Nie ładuj urządzenia przez USB obcych komputerów. To także droga do infekcji
- Używaj antywirusa.
- Chroń dostęp do smartfona przy użyciu hasła lub skanera odcisku palca
- Szyfruj nośniki danych
- Nie zdejmuj zabezpieczeń rzez jailbreak i rootowanie
- Nie korzystaj ze sprzętu z drugiej ręki
Źródło: Kaspersky Lab
Komentarze
92. Tutaj też, ale zazwyczaj ludzie mają ładowarki "gniazdkowe" które dużo szybciej ładują
3. To oczywiste skoro producent antywirusa miał wkład w artykuł :)
4. Dzieki skanerowi mogą mieć skan naszych palcy, więc glupota trzymac je w telefonie
5. Szyfrowania nie polecam, jak w telefonie zainstalują Ci keylogera (czy jak inaczej to nazwac) w bootsektorze to będą mieli twoje hasło o ile uzywasz jednego do wszystkiego.
6. Owszem to ułatwia dostęp do telefonu
7. Tu tez zgadzam się
Brak informacji o tym by nie trzymać włączonego NFC, Bluetootha i WiFi jak nie korzystamy, dziwne...
I na boga, nie używajcie odcisków palców?
Po co mają je wam ucinać?