Korea Południowa będzie wspierać rozwój grafenu - masowa produkcja już w 2020 roku
Na posiedzeniu Krajowej Rady Nauki i Technologii zapadłą decyzja o wspieraniu badań i rozwoju związanych z grafenem.
Inżynieryjny wafel grafenowy z układami scalonymi
Wprawdzie od odkrycia grafenu minęło już kilkanaście lat, ale nadal nie jest on wykorzystywany na masową skalę. Być może zmieni się to w Korei Południowej, gdzie właśnie podjęto decyzję o wspieraniu przemysłu związanego z tym rewolucyjnym materiałem.
Grafen to warstwa węgla o grubości pojedynczego atomu, która charakteryzuje się bardzo wysokim przewodnictwem elektrycznym, a jej zdolność przewodzenia ciepła nie ma sobie równych. Dodatkowo można go rozciągnąć nawet o 20% bez ryzyka uszkodzenia. Nie należy także zapominać o tym, że przepuszcza on aż 98% padającego światła, a więc jest prawie przezroczysty. Dzięki tym właściwościom może on znaleźć zastosowanie w najróżniejszych branżach, wliczając w to produkcję układów scalonych, elastycznych ekranów dotykowych i baterii słonecznych.
Już w 2013 roku w Korei Południowej powołano sześć konsorcjów, składających się z 45 prywatnych firm i instytutów badawczych, mających zajmować się rozwojem technologii związanych z grafenem. Ostatnio kraj ten poszedł jeszcze o krok naprzód, bo na posiedzeniu Krajowej Rady Nauki i Technologii zapadła decyzja, że rząd będzie wspierał badania i rozwój technologii związanych z grafenem. W efekcie Korea Południowa ma być jednym z pierwszych krajów, gdzie materiał ten będzie wykorzystywany komercyjnie – według planów, jego masowa produkcja ma ruszyć do 2020 roku.
Nowa gałąź przemysłu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy kraju. Oczekuje się, że do 2025 roku powstaną 52 000 nowych miejsc pracy, a dochody z grafenu szacowane są na ponad 19 bilionów wonów (17,46 miliardów dolarów). Ciekawe kiedy (i czy w ogóle) przemysł związany z grafenem ruszy w Polsce...
Źródło: The Korea Times
Komentarze
34Teraz ITME laboratoryjnie robi grafen po 1cm2, Korea będzie za parę lat robić bloki 1m2.
Granty polskiego podatnika zasuwają do ITME, bo jest moda na grafen, ale nikt nie pomyśli, że wydanie 50mln zł nic nie da ponad zatrudnienie na okres 10lat kilkunastu osób.
Tu trzeba inwestycji nie na miarę polskiego budżetu na naukę.
Z motyką na słońce nie ma co się porywać.
Każdy kraj jest w czymś dobry. Japończycy, Koreańczycy, Chińczycy w elektronice, Niemcy w samochodach, a my jesteśmy potęgą w produkcji żywności i tak powinno pozostać i nie pchać się na siłę tam, gdzie nie mamy szans na zaistnienie!
Już dzisiaj Polska jest jednym z największych eksporterów żywności, bo mamy dobrą żywność i kupują ją Niemcy, Czesi, Słowacy, Brytyjczycy i cała Europa.
Powinniśmy tak jak Chiny ze swoimi towarami, zalać nie tylko Europę ale cały świat naszą dobrą Polską żywnością!!!
http://www.nano-carbon.pl/