Staniemy się silniejsi, sprawniejsi i wytrzymalsi. Przedsmak tego możemy zobaczyć na nowym filmiku japońskiego giganta.
Coraz częściej widać zaniepokojenie związane z tym, że roboty mogą pozbawić pracy miliony ludzi. Być może jednak wcale nie musi tak być. Człowiek bowiem może być też po prostu takim robotem wzbogacony. Czy pracodawca może wymarzyć sobie lepszego pracownika niż takiego, który potrafi logicznie myśleć i podejmować decyzje, a jednocześnie posiada siłę i zręczność robota? A takie właśnie możliwości otwierają przed nami egzoszkielety. Swoimi nowymi zaawansowanymi konstrukcjami tego typu pochwalił się ostatnio Panasonic.
Egzoszkielety i robotyczni asystenci
Japoński gigant opublikował filmik prezentujący egzoszkielety i asystentów robotycznych, nad którymi obecnie pracuje. Po jego obejrzeniu będziecie mieli jasność: bionika zdecydowanie jest w tej chwili jednym z największych priorytetów Panasonica. Co więcej, producent chce, by elektroniczne wspomagacze stały się częścią praktycznie wszystkich elementów naszego życia.
Na filmiku widzimy na przykład Assist Suit oraz Ninja – wspomagają one dół pleców oraz nogi, ułatwiając tym samym dźwiganie ciężkich skrzynek na magazynie lub pokonywanie stromych wzniesień. Inne urządzenie, Power Loader z kolei może okazać się przydatne podczas prac budowlanych oraz w przypadku akcji ratunkowych.
Firma Panasonic chce, by rozwój bioniki prowadził nie tylko do poprawienia warunków (i możliwości) pracowników, ale też pozytywnie wpływał na samą jakość życia. The Self-Reliance Support, na przykład, pomaga starszym osobom w radzeniu sobie z tak prozaicznymi czynnościami jak pójście do toalety czy wstanie z łóżka. Resyone z kolei przekształca się z łóżka w wózek inwalidzki.
Człowiek 2.0 – czy na pewno tego chcemy?
Czy wizje przedstawione w klipie Panasonica napawają optymizmem? Prawdopodobnie tak. Dzięki takim robotycznym asystentom osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły poprawić jakość swojego życia, a z takim argumentem trudno polemizować.
Nieco bardziej złożona jest jednak kwestia egzoszkieletów dla pracowników. Z jednej strony wydają się zbawieniem – dzięki nim ciężkie prace mogą stać się lżejsze, a sama ludzkość może wygrać z robotami walkę o zatrudnienie. Już teraz słychać jednak głosy obawy związane z tym, że jeśli będziemy sprawniejsi, to będziemy musieli pracować jeszcze więcej i dłużej niż obecnie.
Tak czy inaczej jednak, choć jesteśmy o krok od realizacji tej wizji, zdecydowanie jest to krok niemały. Dzieła Panasonica wciąż bowiem są zbyt drogie w produkcji i za bardzo ograniczone (Assist Suit, na przykład, może działać tylko 8 godzin), by móc się rozpowszechnić.
Źródło: Engadget, Panasonic. Foto: Business Wire
Komentarze
14takie coś wydaje się sensowne, to jak sterowany robot tylko bardziej bezpośrednio, pewnie bez większego szkolenia o ile to intuicyjnie rozwiązali
wyrko przekształcające się w wygodny fotel sam bym chciał, tylko oparcia szersze i wygodniejsze poproszę ;)