Facebook nie ustaje w walce z dezinformacją rosyjskich stron rządowych
Meta, właściciel Facebooka, opublikował raport kwartalny, w którym porusza między innymi kwestie usuwania kampanii hakerskich i dezinformacji dotyczących wojny w Ukrainie. Jak wygląda walka z zagrożeniami związanymi z naruszaniem polityki platformy?
Zgodnie z raportem opublikowanym w czwartek na blogu firmowym, Meta nieustannie dokonuje przeglądu swoich zasad w oparciu o zmieniającą się sytuację. Co więcej, aktywnie analizuje również dodatkowe kroki w celu walki z dezinformacją oraz oszustwami, jakie pochodzą z rosyjskich stron rządowych.
Co wynika z raportu Mety?
Meta rozpoczęła publikowanie swoich raportów dotyczących bezpieczeństwa publicznego 4 lata temu. Od tego czasu poszerzyła infromacje, które przekazuje, między innymi o cyberszpiegostwo. Udostępnia też wskaźniki zagrożeń, aby wspierać wysiłki społeczności zajmującej się wykrywaniem i przeciwdziałaniem wrogiej aktywności w Internecie.
W raporcie można przeczytać o różnych podejmowanych działaniach:
- Iran – działania przeciwko dwóm operacjom cyberszpiegowskim. Pierwsza sieć została połączona z grupą hakerów znanych w branży bezpieczeństwa jako UNC788. Druga była odrębną, wcześniej niezgłaszaną grupą, która atakowała między innymi takie branże, jak energetyka, telekomunikacja, logistyka morska i informatyka.
- Azerbejdżan – usunięcie sieci hybrydowej obsługiwanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
- Filipiny – usunięcie skoordynowanej sieci naruszającej zasady, która przypisywała sobie odpowiedzialność za blokowanie witryn internetowych i ich szpecenie, w tym serwisów informacyjnych.
Co można przeczytać o Ukrainie?
Meta poinformowała, że powiązane z rządem podmioty z Rosji i Białorusi zaangażowały się w cyberszpiegostwo i tajne operacje online, w tym powiązaną z białoruskim KGB. Wykryto i usunięto skoordynowaną akcję, w której z różnych kont i profili zaczęły pojawiać się w języku polskim i angielskim informacje o poddaniu się wojsk ukraińskich bez walki, a także ucieczce przywódców państwowych.
Co ciekawe, fałszywe konto związane z białoruskimi służbami bezpieczeństwa stworzyło 14 marca w Warszawie wydarzenie, które nawoływało do protestów przeciwko polskiemu rządowi. Meta podaje, iż zostało ono usunięte tego samego dnia.
Oprócz tego, w raporcie zamieszczono też informację o próbach hakowania kont na Facebooku kilkudziesięciu członków ukraińskich wojskowych przez grupę Ghostwriter. Usunięto też sieć około 200 kont obsługiwanych z Rosji, które koordynowały fałszywe zgłaszanie ludzi, głównie na Ukrainie i w Rosji, za mowę nienawiści lub zastraszanie.
Firma zlikwidowała ponadto dziesiątki tysięcy kont, stron i grup na całym świecie, które próbowały wykorzystać wojnę na Ukrainie do oszukiwania użytkowników i zarabiania pieniędzy, kierując ludzi na strony wypełnione reklamami lub sprzedając im towary.
Źródło: about.fb.com
Komentarze
17Gdyby mogli bezkarnie pluć i siać dezinformacje, Facebook byłby "cacy".