Ciekawostki

Klocki LEGO z recyklingu będą równie dobre

przeczytasz w 2 min.

Klocki LEGO z recyklingowanego plastiku mogą wreszcie stać się faktem. Inżynierom udało się dokonać przełomu w tym temacie.

LEGO chce być „eko” i to nie od dziś

Każdego dnia LEGO produkuje około 125 milionów elementów, z których później układamy niezwykłe konstrukcje, świetnie się przy tym bawiąc. Dobry humor może się szybko popsuć, gdy pomyślimy o tym, jak olbrzymie są to góry plastiku. Duński producent ma tego świadomość i od lat stara się podchodzić do tematu jak najrozsądniej. 

LEGO klocki PET prototyp

Do 2022 roku zainwestuje 400 milionów dolarów na działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, a już w 2018 roku rozpoczął produkcję elementów z biopolietylenu (dla którego bazą jest pozyskiwana w zrównoważony sposób trzcina cukrowa) – te już trafiają do pudełek, ale jest z nimi jeden problem: nie nadają się do tworzenia twardych klocków, dlatego znajdują zastosowanie w przedmiotach takich jak drzewa, gałęzie czy akcesoria do minifigurek. 

Co więc z klockami? 

W ciągu ostatnich trzech lat naukowcy i inżynierowie przetestowali dla LEGO przeszło 250 różnych materiałów, by wreszcie odnaleźć taki, który wykazuje niemały potencjał. Bazuje na pochodzącym z recyklingu plastiku PET (z wyrzuconych butelek) i wraz z kilkoma dodatkami zapewnia trwałość, bezpieczeństwo i jakość równie wysoką, co aktualnie wykorzystywane tworzywo

Dlatego też w czerwcu grupa LEGO mogła wreszcie pochwalić się pierwszym, prototypowym klockiem z recyklingowanego tworzywa sztucznego. Teraz technologia będzie testowana przez około rok i jeśli wyniki okażą się satysfakcjonujące, to ruszy pełna produkcja elementów produkowanych w taki właśnie sposób. Jednym z wyzwań jest ekologiczne kolorowanie tych klocków. 

LEGO klocki PET infografika

„Eksperymenty i porażki to ważna część uczenia się i innowacji”

„Chociaż minie trochę czasu, zanim najmłodsi będą mogli bawić się klockami wykonanymi z przetworzonego plastiku, chcemy dać im znać, że nad tym pracujemy i zabrać je ze sobą w podróż. Eksperymenty i porażki to ważna część uczenia się i innowacji. Tak jak dzieci budują, rozbudowują i przebudowują z klocków LEGO w domu, tak my robimy to samo w naszym laboratorium” – powiedział Tim Brooks z grupy LEGO.

Na koniec ciekawostka – przeciętna, litrowa butelka PET daje dość surowca, by wyprodukować 10 klocków LEGO w formacie 2 x 4. 

Źródło: LEGO, Green Matters, informacja własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zack24
    4
    Brawo, za każdorazową próbę w wykorzystaniu tego co inni po prostu wyrzucają. Musimy wspierać takie działania, bo cholerny plastik jest wszędzie. Brawo LEGO.
    • avatar
      PIRAT_PL
      3
      Jak nie utraci to na jakości to w sumie nie taki głupi pomysł zawsze to tony plastiku będzie na co przetworzyć.
      Chociaż szkoda że Lego takie drogie :/
      • avatar
        gromzjasnegonieba
        0
        Zobaczymy czy taka sama trwalosc. Mam jeszcze LEGO z lat 80tych i wyglada jak nowe. Moje najmlodsze dziecko bawi sie lego duplo ktore ma juz 10 lat. Mysle ze w tym jest problem. Lego jest zbyt trwale.
        • avatar
          myszka91
          -2
          To i tak nie są już te klocki które były jeszcze 20 lat temu, jakość spadła chociaż nie da się tego uniknąć ponieważ popyt jest ogromny.
          • avatar
            DariosBiedak
            -2
            Dobra ale ja muszę mieć to za darmo bo mnie nie stać!
            • avatar
              fonzie
              0
              Czy eko czy nie, ból po nadepnięciu bosa stopą na taki klocek pozostanie tak samo intensywny :-)

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login