Lenovo prezentuje swoje pierwsze urządzenie pamięci masowej w osobistej chmurze oraz komputer stacjonarny z systemem Android.
Firma Lenovo przedstawiła na targach CES 2014 ofertę urządzeń zapewniających użytkownikom łatwy dostęp do multimediów oraz innych danych. Nowe produkty to urządzenie pamięci masowej w osobistej chmurze Beacon, komputer domowy N308 z systemem Android, komputer stołowy Horizon 2, a także komputer All-In-One (AIO) A740.
Beacon to świetna propozycja dla rodzin oraz użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do biblioteki multimediów poza domem. Umożliwia przechowywanie i odtwarzanie plików w dowolnym miejscu przy użyciu smartfonów, komputerów, tabletów oraz telewizorów. Urządzenie jest łatwiejsze w obsłudze niż NASy, a pliki można przesyłać do niego bezprzewodowo (Wi-Fi lub 3G) lub za pośrednictwem USB. Stosując uprawnienia można łatwo udostępniać wybrane dane wielu osobom. Beacon można połączyć z telewizorem za pomocą przewodu HDMI, a odtwarzaniem multimediów steruje się przy użyciu aplikacji dla smartfonów z systemem Android.
Nowe rozwiązanie w porównaniu z usługami pamięci masowej w chmurze stanowi rozwiązanie bardziej osobiste. Pliki są przechowywane w urządzeniu, pozostając fizycznie w domu - konstrukcja oferuje pojemną pamięć masową, którą można łatwo rozbudować do 6 TB. Nie wymaga też miesięcznych opłat za przechowywanie danych, a przesyłanie plików do urządzeń mobilnych odbywa się bezproblemowo. Beacon bazuje na dwurdzeniowym procesorem Intel Atom i obsługuje transmisję plików za pośrednictwem sieci 3G, Wi-Fi oraz Ethernet. Urządzenie jest dostępne w kolorze białym i czarnym.
Lenovo N308 to pierwszy komputer domowy w ofercie producenta z systemem operacyjnym Android – w tym przypadku zastosowano wersję 4.2 Jelly Bean. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o rozrywce i przeglądaniu stron internetowych, a ponadto można na nim uruchomić inne aplikacje dla systemu Google'a. N308 uzupełnia więc domowe urządzenia z systemem Android, takie jak tablety i smartfony.
Komputer został wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 19,5 cala i rozdzielczości 1600 x 900 pikseli oraz kamerkę internetową o rozdzielczości 720p. „Pod maską” kryje się czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra oraz dysk twardy o pojemności do 500 GB, natomiast za bezprzewodową łączność odpowiada karta Wi-Fi. Wbudowana bateria pozwala na pracę do 3 godzin. AIO ma zaledwie 3,3 cm grubości, a więc można go łatwo przenosić i wykorzystać jako duży tablet z pełnowymiarową klawiaturą i myszą – konstrukcja pozwala także na położenie na płasko, aby łatwiej używać ekranu dotykowego.
27-calowy komputer stołowy (układany płasko na stole) Horizon 2 jest znacznie cieńszy i lżejszy od swojego poprzednika - konstrukcja ta ma zaledwie 19,5 mm grubości, a więc mniej więcej tyle co talia kart. Komputer oferuje łączność NFC, które umożliwiają współdziałanie z innymi urządzeniami, ułatwiając użytkownikom udostępnianie cyfrowej rozrywki. Mogą oni na przykład wyświetlać multimedia z innego komputera lub smartfonu bezpośrednio na ekranie komputera lub położyć urządzenie mobilne na jego ekranie, a interfejs Aura „wyciągnie” zawartość na ekran komputera. W interfejsie Aura można też edytować zdjęcia i udostępniać je bezpośrednio na Facebooku.
Nowe funkcje sterowania ruchowego ułatwiają przeglądanie zdjęć, prezentacji, e-booków i plików muzycznych, a funkcja śledzenia twarzy współdziałająca z interfejsem Aura rozpoznaje twarze na zdjęciach przesyłanych do komputera Horizon 2 z aparatu lub smartfona. Komputer został przystosowany do współpracy użytkowników i towarzyszy mu kilkadziesiąt nowych, rodzinnych gier z obsługą wielodotykową, takich jak czteroosobowa gra rodzinna Chubby Kings wydawnictwa Ubisoft, popularna gra rozrywkowa Halli Galli wydawnictwa Omnivision, interaktywne oprogramowanie muzyczno-plastyczne dla dzieci Crayola’s Songbook wydawnictwa Legacy Games, a także kilka aplikacji edukacyjnych, takich jak I Spy wydawnictwa Scholastic.
Horizon 2 został wyposażony w procesor Intel Core i7 „Haswell”, tradycyjną i hybrydową pamięć masową oraz dźwięk w technologii Dolby Home Theater, natomiast całość działa pod obsługą systemu operacyjnego Windows 8.1. W trybie podstawki można używać tego modelu tak jak wydajnego komputera AIO. W trybie stołowym — po ułożeniu komputera poziomo — można pracować na nim zespołowo lub korzystać z gier wraz z czterema osobami. Wbudowany akumulator pozwala na niemal czterogodzinne działanie komputera, a dzięki opcjonalnemu stolikowi możliwe jest jego łatwe przenoszenie między pokojami w domu.
Nowy Lenovo A740 z wyświetlaczem mającym zaledwie 4 mm grubości jest najcieńszym AIO w segmencie urządzeń 27-calowych. Na uwagę zasługuje nowoczesne wzornictwo (podstawka i tylna część wyświetlacza zostały wykonane z jednego kawałka aluminium), a także znakomity ekran i najnowsze technologie zwiększające wydajność. Opcjonalny wyświetlacz o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) i szerokim kącie widzenia (178°) prezentuje użytkownikom modelu A740 ostry i realistyczny obraz. Użytkownicy mają również do dyspozycji grafikę Nvidia GeForce, głośniki JBL oraz technologię dźwięku Dolby Home Theater.
Z zawartości cyfrowej mogą korzystać bezpośrednio na 10-punktowym ekranie dotykowym współdziałającym z systemem Windows 8.1, a także przy użyciu wbudowanych funkcji sterowania ruchowego i głosowego. Komputer A740 można także ustawić płasko lub pod kątem 90°, co ułatwia obsługę ekranu dotykowego. Ten model AIO oferuje do 1 TB miejsca na dysku twardym, łączność NFC, szybką łączność Wi-Fi 802.11ac, interfejs Bluetooth, wejście i wyjście HDMI oraz opcjonalny tuner telewizyjny.
Wszystkie nowości Lenovo trafią do sprzedaży jeszcze w tej połowie roku – Bacon spodziewany jest w kwietniu w cenie od 199 dolarów, komputer N308 w lutym w cenie od 450 dolarów, a komputery Horizon 2 i A740 w czerwcu w cenach rozpoczynających się od 1499 dolarów. Wszystkim nowym produktom towarzyszy oferta zintegrowanych usług Lenovo, w tym przedłużenia i rozszerzenia gwarancji oraz pomoc techniczna najwyższej klasy.
Źródło: Lenovo
Komentarze
4