Najlepszy kwartał w historii producenta.
Lenovo opublikowało swoje wyniki za trzeci kwartał roku finansowego 2012/2013. Wynika z nich, że był to najlepszy kwartał w historii producenta i odnotował on rekordową sprzedaż, dochód przed opodatkowaniem i zyski. Firma kontynuowała starania o zajęcie pozycji czołowego producenta komputerów PC i nowego globalnego lidera w dziedzinie urządzeń PC Plus, osiągając po raz kolejny rekordowe wyniki sprzedaży kwartalnej w wysokości 9,4 mld dolarów, co stanowi wzrost o 12% w ujęciu rok do roku.
Dochody Lenovo za trzeci kwartał również okazały się rekordowe i wyniosły 205 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 34% w ciągu ostatniego roku. Marża brutto wyniosła 11,8%, zysk brutto za trzeci kwartał roku finansowego wzrósł w ujęciu rok do roku o 15% do 1,1 miliarda dolarów, a zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 243 miliony dolarów, co stanowi wzrost o 26% w ujęciu rok do roku. Podstawowy zysk na akcję w trzecim kwartale roku finansowego wyniósł 1,99 centa amerykańskiego, czyli 15,42 centa hongkońskiego. Rezerwy gotówkowe netto na dzień 31 grudnia 2012 roku wyniosły łącznie 4,2 miliarda dolarów.
W trzecim kwartale roku finansowego dostawy komputerów PC Lenovo wzrosły o 7,9%, zapewniając firmie rekordowy udział w rynku na poziomie 15,9%, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, w której cały rynek odnotował spadek 7,8% w ujęciu rok do roku. Już 15. kwartał z rzędu firma rozwijała się szybciej niż branża. Grupa Lenovo odnotowała wzrost udziału rynkowego w każdym regionie, w każdej kategorii produktowej oraz w każdym segmencie klientów.
Głównym czynnikiem sukcesu firmy jest wzrost organiczny, ale akcjonariuszom warto przypomnieć o finalizacji przez Lenovo spółek joint venture i przejęć zapowiedzianych w poprzednich dwóch kwartałach. Są to między innymi strategiczne partnerstwo z EMC obejmujące spółkę joint venture z działem EMC Iomega, przejęcie CCE, czołowej firmy z branży PC+ w Brazylii, a także przejęcie Stoneware — amerykańskiej firmy z branży usług w chmurze. Firma informuje także, że integracja wszystkich fuzji i przejęć zapowiedzianych w ciągu ostatnich trzech lat postępuje pomyślnie, a w wielu przypadkach nawet szybciej, niż to zakładano w planach.
Na niedawno zakończonych targach CES 2013 w Las Vegas firma Lenovo po raz kolejny wykazała się innowacyjnością stanowiącą jej przewagę konkurencyjną i czynnik przyszłego wzrostu. Producent został wyróżniony rekordową liczbą 50 nagród, w tym kilkoma nagrodami za najlepszy produkt na pokazie. Na imponującą ofertę innowacyjnych produktów złożyły się między innymi IdeaCentre Horizon — 27-calowy komputer stołowy, ThinkPad Helix — najnowszy rozkładany notebook Lenovo dla użytkowników biznesowych, a także smartfon K900 z procesorem Intel. Wszystkie te urządzenia z pewnością będą cieszyć się popytem wśród klientów i przyczynią się do dalszego wzrostu wyników Lenovo.
„Dzięki pomyślnej realizacji strategii ochrony i ataku firma Lenovo uzyskała w minionym kwartale nie tylko rekordowe przychody, zyski i udział w globalnym rynku PC, ale także odnotowała niezwykle wysoki wzrost działów odpowiedzialnych za smartfony i tablety. Co więcej, rentowna stała się nasza ogólnoświatowa działalność w segmencie tabletów, a także sprzedaż smartfonów w Chinach” — powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo Group. „Przechodzimy do epoki PC Plus, a firma Lenovo zbudowała już jej solidne fundamenty. Nowa struktura przeniesie naszą zróżnicowaną działalność na nowy poziom. Jesteśmy przekonani, że możemy odnieść sukces dzięki zróżnicowaniu i zostaniemy liderami pod względem innowacyjności w epoce PC Plus”.
Źródło: Lenovo, Techcorner (foto)
Komentarze
8Kadłubek - tworzywo sztywne, świetna faktura powierzchni, metalowy panel wkoło klawiatury - nic się nie ugina nie trzeszczy
Kadłubek - "otwieralność" - otwierając jedną klapke można wyczyścić układ chłodzenia, bardzo łatwy dostęp do wentylatorka, karty graficznej, procesowa, ramu - bez rozbebeszania kadłubka zmieniłem procesor, poprawiłem układ chłodzenia, wymieniłem RAM, wyciągam co jakiś czas wentylatorek i HeatPipe'y;
Chłodzenie - laptop ma świetnnie skrojone chłodzenie - nie przegrzewa się nadmiernie a nawet z mocniejszym CPU fajnie śmiga i przy zwyczajnym użytkowaniu wentylator pracuje spokojnie. Przy maksymalnym obciążeniu jest słuszalny ale nie nieprzyjemny.
głosniki - 5 głośników w tym mały niskotonowiec - gra to nalepiej z wszystkich lapków na lan party z moimi znajomymi (oczywiście lan party w słuchawkach ale fakt głośniczków na poziomie jest)
Klawiatura - przyjemna, gładzik bardzo poprawny, fizyczne przyciski przy gładziku
Design - już wspomniałem o metalowym wykończeniu pod dłownie i wkoło klawiatury, plus górna listwa z dotykowymi przyciskami podświetlanymi, ciekawe pomarańczowe akcenty (kwestia gusu)
Ogólnie - lapek przy którym porównywalny Vaio jest tandetny - gnie się wkoło klawiatury, górna częśc chybotliwa, plastik tandetny srebrny jak z Manty czy Media Tech
Produkując taki sprzęt i sprzedając go w cenie dużo słabszej konkurencji - Lenovo u mnie zapunktowało niesamowicie. Mam w domu także HP ale jakościa obudowy się nie umywa. Komputer ten kupiłem za 2300zł w promocji i prawdę mówiąc najbliższa konkurencja wydajnościowa to Acery, Asusy za ~3200zł (takie wtedy oglądałem) które także plastik-fantastik oferowały.
Oby oferowali jak najlepsze i najdłużej tak dobrze wykonane sprzety. Jestem potężnie zadowolny i tylko smutno mi rozstawać się z takim sprzętem przy konieczności wymiany - niestety GF9600M GT dzisiaj już nie p
Lenovo nie ma jako takie dostępu do myśli technicznej IBM tylko projektowało i produkowało dla IBM od wielu lat. To w Lenovo rodziły się ThinkPady i cała reszta. Nie wiem czy wszystkie modele, półki że tak powiem produkowało Lenovo ale właśnie oni byli odpowiedzialni za wykonawstwo dla IBM. IBM zlecał konkretny target wydajnościowy, zapewne cenę proponowana i Lenovo projektowało oraz wykonywało dla nich sprzęt.
Lenovo jest dzisiaj największym producentem komputerów na świecie. Dawno temu gdy marka Lenovo nie była znana - cały świat używał ich sprzetu. Coś jak z HTC kiedyś - produkowali dla największych: od projekty po wytwarzanie w czasach PDA. Produkowali dla Siemensa, HP, Della i innych małe komputerki z WM zwane właśnie PDA.
Swego czasu kupiłem taniutkiego ThinkPada (do pracy - podpinanie się pod sieci,praca zdalna i takie tam) - i jak na razie działa ok. Oprócz padniętej baterii nie zawodzi. 3 lata i zero objaw zestarzenia się - klawiatura działa jak nowa (nie czyszczona - a warunki pracy różne), matryca bez badpikseli..
I mam nadzieję że tak zostanie :)