W przestrzeni publicznej często da się słyszeć głosy, że z polskich ulic znikają bankomaty i wpłatomaty. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Odpowiedź przynosi raport Narodowego Banku Polskiego.
Narodowy Bank Polski przedstawił konkretne liczby. Dzięki temu wiemy, ile bankomatów i wpłatomatów jest dostępnych dla użytkowników w naszym kraju. To zaś pozwala obliczyć, czy jest ich mniej, czy może więcej niż wcześniej.
Ile jest bankomatów i wpłatomatów w Polsce?
I tak, z raportu NBP wynika, że w drugim kwartale 2023 r. w Polsce znajdowało się:
- 21 787 bankomatów
- 10 871 wpłatomatów
W obu przypadkach mówimy o wzroście liczby urządzeń. W porównaniu do poprzedniego kwartału przybyły 353 bankomaty i 192 wpłatomaty.
Raport Narodowego Banku Polskiego pokazuje również, że rośnie nie tylko liczba urządzeń, ale też łączna wartość wypłat i wpłat. W przypadku bankomatów mowa o ponad 130 mln transakcji o wartości 101,9 mld zł (w poprzednim kwartale: 125 mln i 100,6 mld zł), a w przypadku wpłatomatów – o 25,5 mln transakcji o wartości 60,1 mld zł (w poprzednim kwartale: niespełna 24 mln i 53,4 mld zł).
Bankomaty znikają? Jeszcze nie, ale to może się zmienić
Najprawdopodobniej jednak w niedalekiej przyszłości bankomatów będzie jednak w Polsce mniej. Wynikać ma to z nowych przepisów, które nakazują operatorom instalację systemu IBNS (antykradzieżowego barwienia banknotów). Jest to relatywnie drogie rozwiązanie, dlatego możliwą reakcją może być ograniczenie liczby urządzeń. W sierpniu 2023 r. taki ruch zapowiedziała firma PlanetCash.
Źródło: Narodowy Bank Polski
Komentarze
2