A co gdyby wieże wiatrowe nie wyglądały jak dziwaczne słupy, lecz bardziej przypominały drzewa? To koncepcja prosto z Ohio.
A co gdyby wieże wiatrowe nie wyglądały jak dziwaczne słupy, lecz bardziej przypominały drzewa? To koncepcja zaproponowana przez zespół inżynierów z Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Amerykańscy inżynierowie chcą zaprojektować wieże wiatrowe, które wyglądałyby jak bezlistne drzewa i generowałyby energię elektryczną dzięki wibracjom, w które wprawia je wiatr. Tę koncepcję da się zrealizować między innymi dzięki materiałom elektromechanicznym, takim jak PVDF (fluorek poliwinylidenu).
Wiatr poruszający drzewa to dopiero początek. Inżynierowie chcą także gromadzić energię generowaną przez drgania budynków i mostów. – „Budynki zawsze lekko kołyszą się na wietrze, podobnie jak mosty, a zawieszenia samochodów absorbują nierówności na drodze. Istnieje mnóstwo energii kinetycznej związanej z tymi działaniami, którą obecnie tracimy. Chcemy jej trochę odzyskać”.
Początkowo odzyskana energia będzie używana wyłącznie do zasilania czujników monitorujących stan tychże mostów i budynków, co w efekcie doprowadzić ma do tworzenia samowystarczalnych systemów. Z czasem jednak inżynierowie chcieliby wykorzystać swój pomysł do projektowania niewielkich elektrowni awaryjnych.
Inżynierowie są już po pierwszych eksperymentach, które napawają ich optymizmem. Wprawdzie efektywność nie stoi, przynajmniej na razie, na najwyższy poziomie, ale twierdzą oni, że są w stanie się z tym uporać. Co o tym myślicie?
Źródło: Engadget, OSU
Komentarze
3tym bardziej w samochodach. najwięcej strat jest na nierównościach, i to wszystko jest wytracane w amortyzatorach w postaci ciepła. piezoelektryk w tym miejscu? bez sensu. amortyzator ma duże przemieszczenia. jak już to raczej amortyzator magnetyczny z uzwojeniami które coś tam mogą zasilić odzyskaną energią.
To samo w budynkach. aby się nie chwiał, stosuje się dużą masę i siłowniki elektromagnetyczne. w rozwiązaniach pasywnych energia jest wytracana na rezystorach. w aktywnych trzeba to dodatkowo zasilić. lecz nawet w takiej formie energia jest zbyt mała aby można było ją jakoś odzyskać.
tak więc to się nadaje do odzyskiwania bardzo małej porcji energii.