Od stycznia 2018 roku możliwe jest zameldowanie się bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i profil eGO.
Aktualizacja, 3 stycznia 2018: Zgodnie z zapowiedziami wystartowała usługa umożliwiająca zameldowanie się przez Internet. Skorzystać z niej może każdy, kto ma Profil Zaufany (eGO) – bezpłatnie przy zameldowaniu stałym lub za 17 złotych w przypadku pobytu czasowego. Formularz online (jak i wszystkie potrzebne informacje) znajdują się na stronie Obywatel.gov.pl.
News, 30 sierpnia 2017: Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w 2018 roku nie zniknie jednak obowiązek meldunkowy. Jak tłumaczy Rada Ministrów, gromadzenie informacji na temat miejsca zamieszkania obywateli jest istotne dla systemu administracyjnego i bezpieczeństwa. Meldunek ma być jednak mniej kłopotliwy, bo będzie można dokonać go przez Internet.
1 stycznia 2018 roku w życie wejdzie nowy formularz meldunkowy, dostępny także w wersji cyfrowej. Oznacza to – teoretycznie – że każdy obywatel będzie mógł zaktualizować swój adres zameldowania przez Internet.
Dlaczego teoretycznie? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w Polsce rzadko takie projekty ruszają na czas, więc możliwe, że taka możliwość pojawi się z pewnym opóźnieniem. Gdy zaś się już pojawi – i tutaj powód drugi – konieczne będzie do tego posiadanie Profilu Zaufanego (eGO). Wprawdzie uzyskanie go nie jest szczególnie dużym problemem, ale wciąż wiele osób go nie ma.
Można więc z góry narzekać, ale bez wątpienia wypada też docenić kolejne starania związanie z cyfryzacją administracji w naszym kraju. Oczywiście pozostaje też pytanie, czy unowocześnianie procesów związanych z archaicznym prawem to najlepsze, na co możemy liczyć, ale to już inny temat.
Cyfryzacja usług w Polsce przebiega całkiem dynamicznie. Będący sercem systemu serwis Obywatel.gov.pl pozwala skorzystać posiadaczom Profilu Zaufanego z ponad 30 różnych usług bez konieczności wychodzenia z domu. To między innymi składanie wniosków: o dowód osobisty i prawo jazdy, o przyznanie 500+ czy o uzyskanie różnego rodzaju zaświadczeń i odpisów, ale też na przykład sprawdzanie stanu punktów karnych.
Źródło: PAP, CIR. Foto: Sephelonor/Pixabay (CC0)
Komentarze
9Prezes od lat jest opętany wizją absolutnej kontroli każdego.
To ,że lubi ktoś przepłacać w takim PKO czy innym to jego sprawa ja wiem co dla Mnie najlepsze.
Jak mam stać w kolejkach w urzędzie lub zakładać specjalnie konto w jakimś badziewnym PKO, to mi się nóż w kieszeni otwiera.
A nawet gdybym miał profil eGO, to na znak protestu przed tym głupim obowiązkiem nie będę się przemeldowywać z miejsca, gdzie byłem zameldowany w dzieciństwie i niech mnie pocałują w zadek. Prędzej wyjadę z tego kraju, niż będę się meldować.
Niemniej jednak na stronie po przejściu formularza dostałem 500... (server error 500) .... więc generalnie jeszcze nie działa pomimo ładnej strony itp.