Fani Michaela Jacksona powinni uważać, by nie zainfekować swoich komputerów. Jackson to według Symantec najbardziej ryzykowana gwiazda.
W raporcie "Najpopularniejsze cyberzagrożenia 2009" firma Symantec wyjawia, że śmierć Króla Popu wywołała prawdziwy zalew spamu i złośliwego oprogramowania - cyberprzestępcy próbowali i wciąż próbują wykorzystać fanów Jacksona i zainfekować ich komputery.
Na drugim miejscu znalazła się Serena Williams, która podczas półfinału US Open bardzo zdenerwowała się na decyzję sędziny, podeszła do niej i zaczęła jej wygrażać. W pierwszej piątce znalazł się także Patrick Swayze, Harry Potter oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
Hackerzy odpowiedzialni za stworzenie wirusa Conficker zostali uznani za najbardziej poszukiwanych cyberprzestępców 2009 r., podczas gdy najczęściej używanym tematem spamu były pieniądze mające trafić do użytkowników z urzędów skarbowych.
W 2010 r. mamy oczekiwać dużego wzrostu oszustw związanych z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook czy Twitter, jak również wysypu fałszywych antywirusów, na których cyberprzestępcy próbują zarabiać. W przyszłym roku ma pojawić się także więcej zagrożeń związanych z telefonami komórkowymi, Apple MacBookami i witrynami oferującymi skracanie adresów URL - spamerzy szukają nowych metod, by dotrzeć do kolejnych osób.
Symantec radzi, aby internauci byli ostrożni, nie otwierali podejrzanych wiadomości e-mail i załączników, jak również nie odpowiadali na jakiekolwiek wnioski związane z podawaniem informacji osobistych. Dodatkowo firma informuje, aby każdy internauta używał silnych haseł.
Warto także korzystać z oprogramowania zabezpieczającego. Dobrymi produktami są pakiety Internet Security, zarówno marki Symantec, jak i innych, np. BitDefender, Kaspersky czy Panda.
Źródło: PC Advisor.co.uk
Komentarze
6I mam takie wrażenie, że są jak pewien rząd i pewien premier w państwie za siedmioma górami i siedmioma rzekami: pełno ich w mediach, ale nic z tego nie wynika.
Sam oceń, komplement to czy nie.
1.