
Szefowie największych koncernów technologicznych wypowiadają się na temat kodowania z użyciem AI. Prognozy są jednoznaczne.
Choć narzędzia AI są wykorzystywane od dawna, prawdziwą rewolucję rozpoczął ChatGPT. Od nieco ponad dwóch i pół roku każdy (także zupełnie za darmo) może korzystać z coraz bardziej zaawansowanych możliwości, jakie daje chatbot. Po pierwszych zachwytach nową technologią przyszedł jednak czas na refleksję. Czy sztuczna inteligencja nie zmieni naszego życia zbyt mocno? A może powinniśmy się obawiać utraty pracy i przejęcia dotychczasowych zadań przez AI? CEO Microsoftu ma dla nas ważną wiadomość w tej sprawie.
CEO Microsoftu: AI pisze za nas kod
W jednej z ostatnich wypowiedzi Satya Nadella (CEO Microsoftu) podał cenną informację na temat wykorzystania sztucznej inteligencji. Aż 20 do 30 % kodu trafiającego do repozytoriów amerykańskiego giganta jest tworzonych przez sztuczną inteligencję. Nie powinno też nikogo dziwić, że udział AI w programowaniu stale rośnie. Znamy prognozę, która powinna zmuszać do refleksji.
Kevin Scott (CTO Microsoftu) prognozuje, że do 2030 roku aż 95% kodu będzie generowane przez sztuczną inteligencję. Data na pierwszy rzut oka może wydawać się odległa, mowa natomiast o ogromnej zmianie w ciągu następnych 5 lat. Scott ma natomiast także pozytywną wiadomość dla obecnych programistów: ludzka kreatywność wciąż będzie kluczowa przy tworzeniu kodu.
Obie przytoczone wypowiedzi padły podczas LlamaCon, gdzie CEO Microsoftu rozmawiał m.in. z Markiem Zuckerbergiem (szefem Mety, czyli właściciela m.in. Facebooka i Instagrama). Sam Zuckerberg nie podjął się oszacowania, ile kodu w jego firmie powstaje przy użyciu AI. Twierdzi natomiast, że w przyszłości 50% modeli AI powstanie przy użyciu innych modeli AI. Ostatnio na rynek trafiło zresztą narzędzie Meta AI, czyli konkurent dla ChatGPT.
Udział AI w kodowaniu rośnie
Sztuczna inteligencja sprawdza się doskonale w niektórych dziedzinach. Okazuje się, że wśród nich jest także programowanie, choć nie w każdym języku. AI osiąga najlepsze wyniki m.in. w Pythonie, natomiast w C++ radzi sobie słabiej.
Trend automatyzacji kodowania zobaczymy także w innych firmach. Giganci tacy jak Shopify i Duolingo zaczynają zastępować część ludzi sztuczną inteligencją. Są też nowe startupy, jak Windsurf, rozwijające narzędzia pozwalające tworzyć całe programy na podstawie kilku słów opisu.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!