Cel: silna sztuczna inteligencja. Microsoft inwestuje miliard dolarów w OpenAI
Jeden miliard dolarów. Dokładnie tyle Microsoft zainwestuje w OpenAI – organizację non-profit, która będzie mogła dzięki temu rozwijać sztuczną inteligencję i technologie superkomputerowe.
Od momentu powstania w 2015 roku OpenAI poczyniło olbrzymi postęp w tej skomplikowanej dziedzinie, jaką jest sztuczna inteligencja. Między innymi stworzyło oprogramowanie eliminujące potrzebę żmudnego szkolenia robotów do wykonywania „ludzkich” ruchów. Przede wszystkim jednak pracuje nad silną sztuczną inteligencją (AGI) i to dlatego właśnie Microsoft zdecydował się na tę inwestycję.
Prace nad silną sztuczną inteligencją to próby jak najmocniejszego przybliżenia zaprogramowanego komputera do ludzkiego umysłu. – „Stworzenie AGI będzie najważniejszym wynalazkiem technologicznym w historii ludzkości, z potencjałem do kształtowania jej trajektorii” – powiedział Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI.
We współpracy z firmą Microsoft organizacja zamierza zbudować superkomputerowy fundament, który będzie mógł stać się podstawą silnej sztucznej inteligencji. – „Naszą misją jest zapewnienie, że AGI przyniesie korzyści całej ludzkości. […] Wierzymy, że kluczowe znaczenie ma bezpieczne wdrożenie AGI i szerokie rozpowszechnienie korzyści ekonomicznych. Jesteśmy podekscytowani tym, jak głęboko Microsoft podziela tę wizję” – dodał Altman.
Dlaczego Microsoft jest dobrym partnerem dla OpenAI (oprócz, naturalnie, dysponowania takimi pieniędzmi) i dlaczego równocześnie OpenAI jest cennym partnerem dla Microsoftu? W obu kwestiach przede wszystkim ze względu na chmurową platformę Azure amerykańskiego giganta. Z zapowiedzi wynika, że odegra ona w tej (wieloletniej) współpracy bardzo ważną rolę i będzie podstawą w przypadku komercjalizacji nowych usług organizacji, która zaczyna działać także w sektorze „for-profit”.
„OpenAI i Microsoft widzą szansę na silną sztuczną inteligencję, która współpracuje z ludźmi i pomaga im rozwiązywać problemy multidyscyplinarne, na czele ze zmianą klimatu, opieką zdrowotną czy edukacją” – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.
Źródło: Reuters, TechRadar
Warto zobaczyć również:
- Czas na film: 11 zwiastunów z minionego tygodnia
- Tak wyglądałby Windows XP, gdyby powstał w 2019 roku
- Wrocław chce stać się miastem inteligentnym
- Chodzi, patrzy, kontroluje - robo-pies ANYmal C w akcji
- Dlaczego Polacy chcą mieszkać w inteligentnych domach?
- Hulajnogi hive dotarły do 5. miasta w Polsce (…i zdrożały)
- Ty też możesz mieć inteligentny dom i płacić mniej za prąd
Komentarze
2