Śląskie Centrum Chorób Serca stawia na wideokonsultacje w diagnostyce kardiologicznej
Odpowiednie wykorzystanie nowoczesnych technologii może ratować zdrowie i życie, czego dobrym przykładem jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Jak pokazuje przykład Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wykorzystanie technologii Lync/Skype do wideokonsultacji medycznych pozwala skrócić kolejki do lekarzy specjalistów. Pacjenci zabrzańskiej placówki zmagali się z długim okresem oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej, lecz problem ten rozwiązał pilotażowy projekt wykorzystujący nowoczesną technologię i umożliwiających prowadzenie konsultacji na odległość.
Obecnie pacjenci Centrum mogą skontaktować się ze swoim kardiologiem bezpośrednio, będąc na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Rozwiązania dostarczane przez Microsoft zapewniają dobrą łączność i wizualizację, dzięki czemu kardiolog może porozmawiać z chorym, uczestniczyć w badaniu i konsultować jego przebieg z lekarzem znajdującym się przy pacjencie.
Wykorzystywana przy wideokonsultacji technologia nie tylko pozwala na czynny udział w badaniu lekarza nieobecnego przy pacjencie, ale również na przesłanie badań obrazowych, takich jak EKG czy USG, a nawet koronografia oraz badań osłuchowych za pośrednictwem elektronicznego stetoskopu. Telekonsultacja znacznie skraca czas oczekiwania pacjenta do poradni kardiologicznej, a co najważniejsze, pozwala wyeliminować straty czasu upływającego od momentu rozpoznania do diagnozy i prawidłowego leczenia pacjenta - mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Poza samą obsługą wideokonsultacji wykorzystywana technologia usprawnia koordynację pracy placówki. Integracja Lync/Skype z pocztą i kalendarzem ułatwia umawianie spotkać czy konsultacji medycznych, a dzięki mobilnej wersji komunikatora pracownicy są w stałym kontakcie ze sobą i pacjentami, bez względu na miejsce ich pobytu na terenie całego ośrodka.
Rozwiązania z pogranicza telemedycyny to niewątpliwa przyszłość nowoczesnej diagnostyki, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne trendy demograficzne. Według szacunków, w 2050 roku liczba Polaków po 65 roku życia przekroczy 32%, zatem usprawnienie procesu ustalania terminu konsultacji oraz możliwość ich zdalnego prowadzenia, zdają się być nieprzecenioną zaletą rozwiązań wykorzystywanych dziś w Zabrzu.
Obecnie podstawowymi korzyściami płynącymi z wykorzystywania wideokonsultacji jest dla lekarzy specjalistów możliwość wyłapania groźnych schorzeń kardiologicznych u pacjentów znacznie szybciej niż ma to miejsce, gdy czas oczekiwania na wizytę przedłuża się w nieskończoność. Również bezpośredni kontakt specjalisty z lekarzem pierwszego kontaktu, nie tylko ułatwiają prace lekarzom, ale także zwiększają bezpieczeństwo pacjentów i skuteczność diagnostyki.
Jak trafnie zauważa minister zdrowia, profesor Marian Zembala: Połączenie doświadczenia z nową technologią za przyzwoitą cenę daje fantastyczne efekty. Trzeba się tylko tego nie bać i to rozwijać, wykorzystując szanse jakie pacjentom stwarza technologia, czyli taki mądry kompromis medyczno - ekonomiczny. I to się udało w Zabrzu.
Źródło: Microsoft
Komentarze
2Miło by było, by minister zdrowia sprawę rozwiązał, bo przepisy NFZ są tu chore...
... z drugiej strony podkreśla się, że są kolejki. Gdy pojawia się rozwiązanie, które je skróci nagle okazuje sie, że nikt nie zamierza tutaj zrobić ułatwień.
Na obronę dodam, że wiele się zmienia. Powstaje ogromny system (w zasadzie systemy) informatyczny. Tworzą go polskie firmy nie MS, więc o nim jest cicho niestety (do czasu, aż coś się z nim nie stanie).
Wydaje się, że choćby e-recepty wejdą "lada rok".
No i minister próbuje coś ruszyć http://www.mp.pl/kurier/123440
Tylko gdyby przestały istnieć bariery prawne już dziś wiele szpitali ma takie systemy oczywiście nie oparte o rozwiązanie MS (ale spełniają standardy medyczne).
Systemy telemedycyny są dostępne w Polsce od lat. Niestety nie można ich powszechnie używać.