Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski otrzymają pośmiertne wyróżnienie "Milestone" nadawane przez stowarzyszenie IEEE.
foto: Bob Lord
Złamanie kodu Enigmy było jednym z największych przełomów w walce z nazistowskimi Niemcami. Pierwszym etapem misji całkowitej deszyfracji było utworzenie maszyny przez trzech polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. I choć to późniejsze prace Brytyjczyków i Amerykanów przyczyniły się do zakończenia II wojny światowej, to nie byłyby one jednak możliwe bez poczynionego przez naszych rodaków pierwszego kroku.
Dziś na świecie wiele osób wciąż przypisuje złamanie kodu Enigmy wyłącznie Brytyjczykom i Amerykanom, zapominając całkowicie o jakże ważnym udziale Polaków w tej misji. Nie pominęli go jednak członkowie IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) – największego na świecie stowarzyszenia techników, inżynierów i naukowców z sektorów elektryki i elektroniki. Postanowili oni przyznać trójce polskich matematyków wyróżnienie Milestone (kamień milowy).
„Kamienie milowe” przyznawane są wybitnym osobom, które stoją za epokowymi odkryciami i sukcesami technicznymi. Do tej pory laureatami wyróżnienia byli między innymi Thomas Edison, Nikola Tesla, Guglielmo Marconi oraz Aleksander Bell. Teraz do tego jakże zacnego grona dołączyli Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
Oficjalne nadanie wyróżnienia Milestone odbędzie się 5 sierpnia o godzinie 12 przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie również tablica pamiątkowa z następującym tekstem:
Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali bombę - pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej wojny światowej.
Źródło: PAP, BBC
Komentarze
20Ale lepiej późno niż wcale.
Ale nie jest tak źle. Google pytany o łamacza enigmy zwraca taki artykuł: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2215003/Secrets-Enigma-code-cracked-Polish-Brits-MPs-claim.html
trzeba by takze ta nagrode tej artysce filmowej przyznac, ktora jako pierwsza podstawy telefoni cyfrowej opracowala...
Może cie to zdziwi ale wg badań w Kanadzie 68% uczniów szkół podstawowych jako Nazistów zaznacza w ankietach Polaków. - W kraju który nie pałał do nas żadna nienawiścią nigdy. A w Izraelu nie uczy się o niemieckich obozach a o polskich. Zapewniam cie ze jeśli nie będziemy buntować sie przeciw tej organizacji i przedstawiać dowodów na zasługi Polaków w walce ze zbrodniczymi Niemcami nazistowskimi to za 20 lat nas sie w to wmanewruje... A co wtedy - kasa misiu kasa będziemy musieli płacić odszkodowania albo zwracać majątki nie wiadomo komu bo przedstawi wydrukowane papierki, jak dziś już płacimy za to że Niemcy u nas mordowali. Myślisz ze się nie da, myślisz że ktoś w ogóle zada sobie trud do sięgnięcia do literatury faktu? Otóż nie - skoro amerykanie nie zadają sobie trudu żeby znaleźć na mapie świata jakikolwiek kraj europejski to w nie będą się zastanawiać nad poprawnością zdania polskie obozy... zwłaszcza ze stoją w Polsce.
Nigdy nie wolno ignorować takiej niby niewinnej gramatycznej nieścisłości bo niemiaszki sa na tyle cwane ze juz teraz relatywizują historie, a za 20 lat okaze sie ze to oni byli u nas z interwencja bo Żydów biliśmy.